Vai esi domājis, kāpēc daži cilvēki paroli vai neērgu notikumu var atcerēties ļoti ilgi, bet citi jau pēc dažām sekundēm aizmirst? Šajā rakstā mēģināsim noskaidrot, kā šķietami nesaistīta darbība – mūzikas klausīšanās – var ietekmēt atmiņu un palīdzēt saglabāt informāciju ilgtermiņā. Zinātnieki ir atklājuši, ka noteiktu skaņdarbu klausīšanās ne tikai uzlabo noskaņojumu, bet arī stiprina smadzeņu darbību un palīdz vieglāk iegaumēt vajadzīgo informāciju. Vai vēlies uzzināt vairāk? Turpini lasīt, lai noskaidrotu, kā mūzika var ietekmēt prāta spējas un sekmēt intelektuālo aktivitāti.
Mūzikas ietekme uz smadzeņu darbību
Pēdējos gados pieaug pētījumu skaits, kas apliecina – mūzikas klausīšanās var pozitīvi ietekmēt dažādus smadzeņu darbības aspektus. Plaši zināms, ka mūzika uzlabo garastāvokli, taču jaunākie pētījumi to saista arī ar labāku kognitīvo funkciju nodrošinājumu. Taču kā šis mehānisms darbojas?
Mūzika kā smadzeņu vingrinājums
Mūzika var kļūt par sava veida treniņu smadzenēm, iesaistot vairākas to zonas. Klausoties mūziku, tiek stimulēts ne tikai dzirdes apgabals, bet arī tie smadzeņu rajoni, kuri atbild par emocijām, kustību koordināciju, atmiņu un uzmanību. Tas nozīmē, ka muzikālas skaņas var aktivizēt visas svarīgākās izziņas funkcijas.
Dažādi pētījumi parāda, ka cilvēki, kuri mūziku klausās regulāri – īpaši instrumentālo vai klasisko, – sarunu laikā spēj labāk koncentrēties un arī efektīvāk saglabāt informāciju. Lai gan vēl ir vajadzīgs vairāk pētījumu, lai noteiktu tieši optimālāko mūzikas veidu šiem mērķiem, jau šobrīd ir skaidrs, ka skaņdarbu klausīšanās var kalpot kā noderīgs kognitīvo funkciju treniņš.
Mūzika un ilgtermiņa atmiņa
Mūzika nav tikai iedvesmas un uzmanības avots, tā spēj arī īpaši ietekmēt ilgtermiņa atmiņu. Šāds efekts ir iespējams, jo bieži vien dzirdētās melodijas sasaistām ar spēcīgām emocijām un svarīgiem dzīves notikumiem. Kad noteikts skaņdarbs tiek iegaumēts, tas palīdz arī atgūt ar šo mirkli saistītās atmiņas.
Mūzika un emociju saikne
Mūzikas skaņas iedarbojas uz tām smadzeņu zonām, kas atbild par emociju radīšanu un glabāšanu. Ja noteiktas dziesmas atgādina par īpašiem notikumiem vai cilvēkiem, tās vēlāk palīdz uzmirdzēt arī ar šiem notikumiem saistītām atmiņām. Tādējādi nereti, izdzirdot zināmu melodiju, iespējams atsaukt atmiņā pat notikumus, kas piedzīvoti pirms daudziem gadiem.
Šo pieeju izmanto arī klīniskajā praksē – piemēram, mūzikas terapija tiek pielietota, lai palīdzētu ar Alcheimera slimību sirgstošiem pacientiem. Mūzikas skaņas var aktivizēt tās smadzeņu daļas, kuras no slimības vēl nav skartas, tādējādi veicinot svarīgu atmiņu saglabāšanu.
Praktiski padomi, kā mūzika var pastiprināt prāta spējas
Ja vēlies izmantot mūzikas sniegtās priekšrocības savas atmiņas un domāšanas uzlabošanai, zemāk atradīsi vairākus ieteikumus, kā to likt lietā ikdienā, lai sekmētu kognitīvās funkcijas.
Izvēlies piemērotu mūziku
Lai gan dažādi mūzikas žanri ietekmē cilvēkus atšķirīgi, pētnieki atzīmē, ka klasiskie skaņdarbi, īpaši tādi komponisti kā Mocarts vai Bēthovens, sniedz vislabāko efektu. Šāda mūzika visbiežāk palīdz uzlabot koncentrēšanās spējas un skaidru domāšanu.
Klausoties mūziku paralēli citām aktivitātēm
Vislabākos rezultātus iespējams sasniegt, ja mūziku klausās laikā, kad pildītas intelektuālas aktivitātes – piemēram, mācoties vai lasot. Tas palīdz vieglāk koncentrēties, kā arī asociatīvi sasaista dzirdēto ar apgūstamo informāciju, veicinot labāku tās iegaumēšanu.
Atrodi, kas der tieši tev
Cilvēki uz mūziku reaģē ļoti individuāli, tādēļ svarīgi ir atklāt, kurš stils vai izpildītājs konkrēti uzlabo tavas atmiņas un domāšanas spējas. Mainot žanrus vai izmēģinot dažādu mūziku, iespējams saprast, kuras melodijas labāk stimulē smadzenes.
Regulāra mūzikas klausīšanās var sniegt būtisku pienesumu smadzeņu funkcionēšanai, tāpēc ir vērts mēģināt dažādas pieejas arī pašam. Nav nozīmes, vai priekšroku dod klasikai, vai tev tuvāka ir popmūzika vai roks – svarīgāk ir tas, ka mūzika patiešām var palīdzēt atmiņai un kognitīvajām funkcijām.
Sapratne par to, kā mūzika iedarbojas uz smadzenēm, piedāvā jaunas iespējas uzlabot izziņas spējas ikdienā. Tādēļ nākamreiz, kad meklē piemērotu skaņu fona papildinājumu, atceries, ka šī izvēle nāks par labu ne tikai garastāvoklim, bet arī domāšanas asumiem.

Veselīga uztura eksperte un sertificēta uztura speciāliste, kura specializējas sabalansēta uztura risinājumos, lai palīdzētu sasniegt dažādus veselības mērķus – svara samazināšanu, enerģijas atjaunošanu vai vispārējas pašsajūtas uzlabošanu. Pašlaik Agnese ir galvenā uztura satura autore veselības platformā “Veselības Nams”.
Agnese ir ieguvusi pārtikas zinātnes un uztura bakalaura grādu Viļņas Universitātē, kā arī maģistra grādu Londonas Karalienes Marijas universitātē, kur padziļināti apguva uztura plānošanu un vielmaiņas regulāciju. Studiju laikā viņa piedalījās zinātniskos pētījumos, kas analizēja uztura izmaiņu ilgtermiņa ietekmi uz veselību.