Bieži vien saka, ka acis ir dvēseles spogulis, taču vai esat kādreiz aizdomājušies, ko acu krāsa var pastāstīt par veselību? Jauni pētījumi atklāj interesantu saistību starp acu krāsu un noteiktām veselības problēmām, kā arī dzīves kvalitātes rādītājiem. Vai šī saikne var ietekmēt jūsu noslieci uz konkrētām slimībām vai pat ietekmēt to, kā uztverat apkārtējo pasauli? Apskatīsim, kādus faktus par veselību var atklāt acu krāsa.
Acu krāsas mantojums un gēni
Pirmkārt, ir svarīgi saprast, kā veidojas acu krāsa. Cilvēka acu krāsu nosaka pigments melanīns, kura daudzums acs varavīksnenē katram cilvēkam ir atšķirīgs. Biežāk sastopamās acu krāsas ir zilā, zaļā un brūnā, un to tonis pārsvarā ir atkarīgs no mantotajām ģenētiskajām īpašībām. Lai gan agrāk uzskatīja, ka šī īpašība tiek pārmantota pēc vienkārša Mendela likuma, jaunākie pētījumi rāda, ka paaudžu maiņā iesaistīti līdz 16 dažādiem gēniem.
Melanīns un saistība ar veselību
Acu krāsu dažādību nodrošina atšķirīgs melanīna daudzums – jo vairāk melanīna, jo tumšāka acu krāsa. Melanīna uzdevums ir cilvēka acu aizsardzība, jo šī viela absorbē un novērš kaitīgo ultravioletā starojuma ietekmi. Līdz ar to cilvēki ar tumšām acīm var būt izturīgāki pret dažām veselības problēmām, kas saistītas ar saules iedarbību, salīdzinot ar tiem, kuru acis ir gaišas.
Acu krāsa un slimību risks
Pēdējie zinātniskie dati norāda uz sakarību starp acu krāsu un paaugstinātu iespējamību saslimt ar dažādām slimībām. Piemēram, cilvēki ar gaišām (zilām vai zaļām) acīm var biežāk saskarties ar deģeneratīvām acu slimībām, piemēram, makulas deģenerāciju vai kataraktu, jo gaišākas acis nodrošina vājāku aizsardzību pret ultravioletajiem stariem.
Zilas acis un iespējamās elpceļu veselības problēmas
Cilvēkiem ar zilām acīm vairāk uzmanības jāpievērš elpošanas sistēmai. Daži pētījumi rāda, ka šādiem cilvēkiem pastāv nedaudz paaugstināts risks saslimt ar astmu vai citiem elpceļu traucējumiem, iespējams, mazāka melanīna daudzuma dēļ, kas nodrošina mazāku aizsardzību. Tāpat šiem cilvēkiem biežāk novēro lielāku jūtību pret spilgtu gaismu, kas ilgstoši uzturoties saulē var radīt diskomfortu.
Tumšas acis un alkohola ietekme
Pētījumi liecina arī par saistību starp acu krāsu un attieksmi pret alkoholu. Ir novērots, ka cilvēki ar tumšākām acīm mēdz lietot mazāk alkohola, jo viņu organisms ir jutīgāks pret tā iedarbību. Tumšas acis biežāk tiek saistītas ar zemāku riskantu uzvedību un lielāku izturību pret alkohola negatīvajām sekām, salīdzinot ar cilvēkiem, kuriem ir gaišas acis. Šie aspekti fiksēti vairākos neatkarīgos ar veselību saistītos pētījumos.
Emocionālās izpausmes un acu krāsa
Nereti tiek runāts, ka acis var atklāt cilvēka patieso būtību. Acu krāsa var atspoguļot noteiktas emocionālas īpatnības un ietekmēt to, kā apkārtējie uztver cilvēku un otrādi. 2014. gada pētījums norādīja, ka cilvēki ar brūnām acīm tiek uzskatīti par uzticamākiem sabiedrībā. Šo efektu zinātnieki skaidro ar evolūcijas gaitā izveidojušos nepieciešamību veidot uzticamas sociālās attiecības. Attiecīgi cilvēki ar brūnām acīm var šķist stabilāki un vieglāk ieguvēt citu uzticību konkrētu sejas vaibstu dēļ.
Kā krāsa var ietekmēt emocijas
Papildus tam, kā acu krāsa ietekmē apkārtējo priekšstatus, tā var iespaidot arī cilvēka paša emocionālo stāvokli. Dažos pētījumos pierādīts, ka cilvēki ar gaišām acīm biežāk saglabā emocionālu atturību un retāk izjūt spēcīgas emocijas. Tāpat tas var norādīt, ka noteiktās situācijās šie cilvēki var izrādīt mazāku empātiju vai emocionālu reakciju.
Acu krāsa un redzes īpatnības
Pētījumi atklāj arī to, ka atšķirīga acu krāsa var ietekmēt redzes īpašības. Vairāki pētījumi liecina, ka cilvēkiem ar gaišākām acīm spilgtā apgaismojumā redze var būt vājāka melanīna trūkuma dēļ. Turpretī tumšu acu īpašniekiem biežāk ir labāka kontrasta uztvere, kas ļauj tiem vieglāk orientēties vāji apgaismotās telpās.
Brūno acu priekšrocības
Brūno acu krāsu izvēlas daudz cilvēku arī tās estētisko īpašību dēļ, bet šī krāsa sniedz arī būtiskus ieguvumus veselībai. Cilvēkiem ar brūnām acīm raksturīgs lielāks melanīna daudzums, tādējādi tiek nodrošināta labāka aizsardzība pret kaitīgo ultravioletā starojuma iedarbību un samazināts risks piedzīvot deģeneratīvas acu slimības. Tāpat brūno acu īpašniekiem biežāk novēro augstāku redzes asumu, kas ir nopietna priekšrocība gan ikdienā, gan sportā vai citās ar asu redzi saistītās aktivitātēs.
Kopsavilkums: acu krāsu iespaids uz veselību
Agrāk uzskatījām, ka acu krāsa ir tikai iedzimts izskata elements, taču tagad ir skaidrs, ka tā spēj sniegt plašāku informāciju par cilvēka veselību un pat personības īpašībām. Lai gan ne visas saistības ir pilnībā izprastas, acu krāsai ir nozīmīga ietekme uz slimību risku, emocionālo stāvokli un sociālo attiecību veidošanos. Tiem, kuri vēlētos uzzināt vairāk par to, ko acu krāsa var liecināt par viņu veselību, ieteicams konsultēties ar veselības aprūpes speciālistiem un izvērtēt iespējamos riskus un priekšrocības, kas ar to saistīti.

Veselīga uztura eksperte un sertificēta uztura speciāliste, kura specializējas sabalansēta uztura risinājumos, lai palīdzētu sasniegt dažādus veselības mērķus – svara samazināšanu, enerģijas atjaunošanu vai vispārējas pašsajūtas uzlabošanu. Pašlaik Agnese ir galvenā uztura satura autore veselības platformā “Veselības Nams”.
Agnese ir ieguvusi pārtikas zinātnes un uztura bakalaura grādu Viļņas Universitātē, kā arī maģistra grādu Londonas Karalienes Marijas universitātē, kur padziļināti apguva uztura plānošanu un vielmaiņas regulāciju. Studiju laikā viņa piedalījās zinātniskos pētījumos, kas analizēja uztura izmaiņu ilgtermiņa ietekmi uz veselību.