Hiperbariskā skābekļa terapija ir neinvazīva medicīniska metode, kuras laikā tiek veikta elpošana ar 100% medicīnisku skābekli īpašā spiedienkamerā, kur gaisa spiediens pārsniedz 100 kilopaskālus, lai palielinātu asinīs izšķīdušā skābekļa daudzumu. Šāda procedūra palīdz mazināt iekaisumu organismā, veicina dabiskus atveseļošanās procesus, paātrina infekciju, grūti dzīstošu brūču, nopietnu traumu, hronisku slimību un staru terapijas izraisītu komplikāciju dziedēšanu. Hiperbariskā skābekļa terapija tiek uzskatīta par drošu un efektīvu metodi tīra skābekļa ievadīšanai, kas palīdz traumu ārstēšanā, šūnu atjaunošanās veicināšanā, brūču dzīšanas paātrināšanā, smagu slimību simptomu mazināšanā un imūnsistēmas stiprināšanā cīņā ar saslimšanām.
Kāpēc izvēlēties hiperbarisko skābekļa terapiju
Traumu gadījumos bojāti audi prasa ievērojamu skābekļa daudzumu, kas palīdz reģenerēt audus un sekmē brūču dzīšanu. Parasti brūces sadzīst apmēram četru nedēļu laikā, taču, ja skābekļa piegāde nav pietiekama, dzīšana var ilgt pat astoņas nedēļas vai ilgāk. Hiperbariskā skābekļa terapija tieši nodrošina skābekli asinsritei, pilnvērtīgi apgādājot ar skābekli brūces audus, stimulējot augšanas faktorus un cilmes šūnas, tādējādi veicinot progresīvu dzīšanu. Šī terapija arī palīdz mazināt noteiktu saslimšanu simptomus un efektīvi samazina iekaisumu, infekcijas risku, pietūkumu, zilumus, kā arī iekšējos audu bojājumus.
Hiperbariskās skābekļa terapijas darbības princips
Hiperbariskās kameras palielina iekšējo spiedienu virs 100 kilopaskāliem, nodrošinot 100% tīru skābekli ar daudz augstāku koncentrāciju nekā apkārtējā vidē. Palielinoties spiedienam, cilvēka asinis var transportēt 2-3 reizes vairāk skābekļa nekā ierasts; skābeklis efektīvāk piesaistās eritrocītiem un var līdz pat 20 reizēm labāk izšķīst plazmā, tādējādi organisms saņem maksimālu skābekļa devu. Asinsrite ar paaugstinātu skābekļa saturu sasniedz visu ķermeni, nodrošinot dziedējošu efektu bojātajiem audiem, palīdzot grūti dzīstošām brūcēm, kā arī nodrošinot optimālu leikocītu skaitu imūnaizsardzībai un dzīšanas procesa paātrināšanai līdz pilnīgai atveseļošanai.
Slimības, kuras ārstē ar hiperbarisko skābekļa terapiju
Problēmas un slimības, kurās pielieto hiperbarisko skābekļa terapiju, ir sekojošas:
- Gaisa vai gāzu embolija
- Perifēra artēriju nepietiekamība
- Centrālās tīklenes artērijas nosprostojums
- Problēmbrūču dzīšanas stimulācija
- Oglekļa monoksīda saindēšanās
- Baktēriju izraisīta muskuļu nekroze (gāzes gangrēna)
- Bojātas transplantāta vietas un ādas pārstādījumi
- Saspiestas traumas un muskuļu nodalījuma sindroms
- Dehermetizācijas slimība
- Staru terapijas vēlīnas komplikācijas (mīksto audu un kaulu nekroze)
- Pēkšņs neizskaidrojams sensorineirāls dzirdes zudums
- Iekšgalvas abscesi
- Nekrotiskas mīksto audu infekcijas
- Ilgstošs osteomielīts
- Smagas anēmijas formas
- Termiski apdegumi
- Asinsrites traucējumu izraisīta (aseptiska) kaulu nekroze
Papildu slimības, ko var ārstēt ar hiperbarisko terapiju kā papildmetodi:
- Hroniska noguruma sindroms
- Insults vai traumatisks smadzeņu bojājums
- Fibromialģija
- Migrena un galvassāpes
- Muguras smadzeņu bojājumi
- Sporta traumas
- Insults
- Novecošanās procesu palēnināšana
- Pirmsoperācijas sagatavošanās un pēcoperācijas atveseļošanās
Hiperbariskās skābekļa terapijas norise
Pirms terapijas uzsākšanas preventīvās un jūras medicīnas speciālists izvērtē pacienta slimību un simptomu vēsturi, lai noteiktu simptomu raksturu, stiprumu un terapijas atbilstību. Ārsts izstrādā individuālu ārstēšanas plānu, nosakot nepieciešamā spiediena un skābekļa devu. Procedūra norit secīgi:
- Ārsts un medicīnas personāls sniedz detalizētu skaidrojumu par terapijas norisi un lietošanu.
- Pacients uzvelk īpašu ārstniecības apģērbu.
- Pacients ieguļas uz hiperbariskās kameras gultas.
- Gulta maigi tiek ievietota kamerā.
- Ārsts pakāpeniski iesūknē tīru skābekli, pielāgojot spiedienu līdz ārstēšanai nepieciešamajam līmenim.
- Regulāri notiek sarunas ar pacientu, lai uzraudzītu komfortu un nepieļautu nevēlamu blakņu rašanos, piemēram, troksni ausīs.
- Medicīnas personāls pastāvīgi novēro pacienta stāvokli un simptomus, izmantojot iekārtas sakaru līdzekļus.
- Pacients atrodas ērtā pozā un elpo 100% medicīniski tīru skābekli.
- Seansa laikā iespējams izmantot mobilo tālruni, pārlūkot internetu, klausīties mūziku, lasīt vai skatīties filmas.
- Terapijas laikā iespējama saziņa ar klātesošo medicīnas personālu.
- Katra procedūra ilgst aptuveni 1-2 stundas atkarībā no ārsta norādījumiem.
- Pēc terapijas ārsts pakāpeniski samazina spiedienu kamerā līdz tas izlīdzinās ar apkārtējo vidi.
- Pēc izņemšanas no kameras pacients var tikt izrakstīts mājup.
- Ārsts vienojas par nākamo procedūras laiku. Pacients pārģērbjas un dodas mājās.
Hiperbariskās skābekļa terapijas ieguvumi
Šī medicīniskā procedūra, kurā izmanto augsta spiediena kameras, nodrošina plašu medicīnisku labumu klāstu, tostarp:
- Ļauj ārstēt stāvokļus ar izteiktu skābekļa deficītu, piemēram, dehermetizācijas slimību, oglekļa monoksīda vai cianīda saindēšanos, ieelpotu dūmu saindēšanu, šoku vai spēcīgu asiņošanu.
- Samazina iekaisumu, tūsku un zilumus audos pēc traumām, tostarp smadzeņu tūsku.
- Veicina leikocītu daudzuma pieaugumu, uzlabo imūnsistēmas spējas cīnīties ar infekcijām.
- Stimulē jaunu asinsvadu un kapilāru veidošanos, kas nodrošina barības vielas un skābekli hroniskām vai lēni dzīstošām brūcēm, piemēram, diabētiskām pēdas čūlām, apdegumiem un ķīmiskajiem bojājumiem.
- Novērš bakteriālu un sēnīšu infekciju attīstību, kā arī sniedz atbalstu infekcijas slimību ārstēšanā.
- Veicina augšanas faktoru un cilmes šūnu veidošanos, uzlabojot brūču dzīšanu un audu reģenerāciju.
- Palielina ar skābekli apgādāto audu daudzumu līdz pat 25 reižu vairāk nekā parasti.
- Paaugstina fizisko izturību un spēju, samazina nogurumu.
- Veicina traumu, insulta vai nervu sistēmas bojājumu ārstēšanu.
Terapijas biežums
Hiperbariskās skābekļa terapijas procedūru biežums katram cilvēkam tiek piemērots individuāli atkarībā no veselības stāvokļa un slimības smaguma pakāpes. Parasti pacientiem ar hroniskām brūcēm vai traumām ārsts nosaka divus līdz trīs seansus nedēļā, katrs ilgst apmēram divas līdz trīs stundas. Personām ar nelieliem bojājumiem vai pēcoperācijas periodā, kā arī tiem, kas vēlas veicināt sportisko atjaunošanos vai pretnovecošanās procesus, tiek piemēroti kut apmēram viena stunda nedēļā. Procedūru skaitu, biežumu un ilgumu ārstējošais ārsts nosaka individuāli, ņemot vērā pacienta veselības mērķus un stāvokli.
Iespējamās blakusparādības
Blakusparādības, kas var rasties pēc hiperbariskās skābekļa terapijas, ir vidusauss bojājumi, auss sāpes, troksnis ausīs un deguna blakusdobumu sāpes. Tomēr šo nevēlamo reakciju iespējamība ir salīdzinoši zema salīdzinājumā ar pozitīvajiem rezultātiem, kas gūti ārstējot smagas traumas, grūti dzīstošas hroniskas brūces vai retas slimības. Seansu laikā procedūru uzrauga hiperbariskās medicīnas ārsts vai medicīnas darbinieks, un pacientam ir iespēja jebkurā laikā informēt personālu par pašsajūtas pasliktināšanos vai diskomfortu.
Terapijas rezultāti
Pētījumu dati liecina, ka pacientiem ar neatzijušām brūcēm, kas nav sadzijušas mazāk nekā gadu, kā arī ilgstošām hroniskām brūcēm līdz 20 gadiem un smagām diabētiskām čūlām, ārstēšana ar hiperbarisko skābekļa terapiju paātrina dzīšanas procesu līdz pat 60%. Turpinot ārstēšanu saskaņā ar speciālistu ieteikumiem, brūču dzīšanas rādītājs šajā pacientu grupā sasniedz 75%, kas uzrāda augstu terapeitisko efektivitāti.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.