Pankreatektomija ir operācija, kuras laikā tiek izņemta pilna vai daļēja aizkuņģa dziedzera daļa ar mērķi ārstēt dažādas dziedzera saslimšanas vai izmaiņas. Šī procedūra ir paredzēta labdabīgu aizkuņģa dziedzera audzēju, aizkuņģa dziedzera vēža un arī distālā žultsvada vēža gadījumos, ko var veicināt žultsvadu vai aizkuņģa dziedzera vadu nosprostojumi, autoimūnas slimības, ģenētiski faktori vai ilgstoša alkohola lietošana. Šīs slimības parasti izraisa stipras sāpes vēdera augšdaļā ar izstarojumu uz muguru, dzelti (dzelteni acu baltumi un āda), svara zudumu un periodiskas drudža epizodes. Ja šīs saslimšanas netiek savlaicīgi ārstētas, var attīstīties nopietnas sekas, piemēram, fibroze vai aizkuņģa dziedzera audzēji, kas ietekmē blakus esošos orgānus, cistiskas dziedzera izmaiņas, akūts cukura diabēts vai izplatīts aizkuņģa dziedzera vēzis. Pankreatektomija samazina sarežģījumu risku, palīdz ārstēt dziedzera slimības un uzlabo ārstēšanās iespējas īpaši agrīnos vēža posmos.
Kāpēc nepieciešama pankreatektomija?
Hronisks pankreatīts izjauc gremošanas enzīmu un hormonu, kas regulē glikozes līmeni asinīs, izstrādi, tādēļ organisms vairs nespēj pienācīgi sagremot pārtiku un kontrolēt cukura līmeni. Tas var novest pie akūta diabēta, fibrozes ar žultsvada nosprostojumu un palielina aizkuņģa dziedzera vēža attīstības risku. Ļaundabīgi audzēji mēdz palielināties pakāpeniski, nospiežot blakusorgānus un izraisa vada, žultsvada vai divpadsmitpirkstu zarnas nosprostojumus, no kā veidojas intensīvas sāpes vēdera augšdaļā labajā pusē zem ribu loka, dzelte, slikta dūša, vemšana, temperatūras paaugstināšanās un straujš svara samazinājums. Agri veikta pankreatektomija ļauj likvidēt pirmsvēža izmaiņas, ārstē hronisku iekaisumu, novērš piederošo orgānu iekaisumus un kavē agrīna vēža izplatīšanos uz citiem audiem, tādējādi mazinot sāpes un paildzinot izdzīvošanas laiku.
Kādi simptomi raksturīgi aizkuņģa dziedzera izmaiņām?
- Noturīgas sāpes vēdera augšdaļā ilgāk par divām nedēļām vai sāpes, kas pastiprinās naktī
- Trulas sāpes vēderā, kas var atgādināt gastrīta lēkmes
- Sāpes, kas izstaro uz muguru
- Skābes sajūta, vēdera pūšanās
- Dzelte, dzeltena āda un acu baltumi
- Tumšs urīns
- Pelēkas krāsas izkārnījumi
- Nieze
- Samazināta ēstgriba
- Slikta dūša, vemšana
- Vēdera uzpūšanās, ātra sāta sajūta
- Ilgstošs caurejas process
- Taukaina konsistence izkārnījumos
- Nepamatots svara zudums
- Epizodiska temperatūras paaugstināšanās
- Iespējamas sāpes kaulos
- Cukura diabēta attīstība vecākā vecumā
Kādas slimības ārstē ar pankreatektomiju?
- Neiroendokrīnie aizkuņģa dziedzera audzēji
- Insulinoma (neiroendokrīns audzējs)
- Aizkuņģa dziedzera vēzis
- Distālā žultsvada vēzis (holangiokarcinoma)
- Divpadsmitpirkstu zarnas karcinoma
- Amuplas rajona audzējs
- Cistiskas aizkuņģa dziedzera izmaiņas
- Izplatīts nieru vēzis ar meztastāzēm aizkuņģa dziedzerī
- Akūts hronisks pankreatīts
- Hronisks pankreatīts
Kāda ir diagnostikas gaita pirms pankreatektomijas?
- Gastroenterologs ievāc detalizētu slimības vēsturi, veic klīnisko izmeklēšanu, analīzes, ultrasonogrāfiju, datortomogrāfiju un/vai magnētisko rezonansi, lai identificētu audzējus, cistas un vēža veidojumus gan dziedzerī, gan žultsvados. Papildu var noteikt PET/CT izmeklējumus, lai precizētu slimības stadiju pēc ārsta lēmuma.
- Operācijas dienā ārsts plāno arī papildus veselības pārbaudes, lai izvērtētu pacienta vispārējo stāvokli.
Kā notiek pankreatektomijas procedūra?
Aizkuņģa dziedzera ķirurgs izvēlas operācijas paņēmienu katram gadījumam atsevišķi: tradicionālu atvērto operāciju vai apvienotu pieeju, piemēram, laparoskopiju mazāku griezumu, mazāku sāpju un ātrāka atveseļošanās dēļ, vai robottaugu asistētu ķirurģiju. Lielākā dziedzera daļa ir tās galva, vidus – ķermenis, savukārt mazākā daļa – aste. Dažos gadījumos var būt nepieciešama arī blakus esošo orgānu izņemšana, ja tur konstatēta audzēja izplatība, to nosaka operējošais ārsts.
Pirmsoperācijas norises pankreatektomijas laikā
- Vismaz nedēļu pirms operācijas pārtraukt lietot prettrombocītu zāles, piemēram, acetilsalicilskābi, ibuprofēnu vai tamlīdzīgus preparātus.
- Jebkādas zināmas alerģijas pret medikamentiem jānorāda ārstējošam ārstam jau iepriekš.
- Vismaz sešas stundas pirms operācijas atturēties no ēšanas, dzeršanas un smēķēšanas.
Pankreatektomijas ķirurģiskās metodes
- Pankreatoduodenektomija (Whipple operācija): Ja audzējs skar dziedzera galvu, tiek veikta Whipple operācija, kuras laikā tiek izņemta galva, distālā žultsvada daļa, žultspūslis, daļa kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas. Pēc šādas operācijas gastroenterologs nozīmē gremošanas enzīmu aizvietošanu un insulīnu.
- Distālā pankreatektomija: Dziedzera ķermeņa, astes, liesas un reizēm arī distālās kuņģa daļas izņemšana, izmantojot laparoskopijas vai robotizētas ķirurģijas metodiku, lai samazinātu asiņu zudumu, saīsinātu atveseļošanos un mazinātu sāpes.
- Distālā pankreatektomija ar liesas saglabāšanu: Pie audzējiem, kas atrodas aizkuņģa dziedzera ķermenī un astē, kas nav ļaundabīgi, izmanto distālās pankreatektomijas paņēmienu, saglabājot liesu. Tas minimizē orgānu zudumu un atvieglo atveseļošanos, nodrošinot ātrāku izrakstīšanos no stacionāra.
- Audzēja enukleācija: Ja konstatēts labdabīgs dziedzera audzējs, iespējams tikai patoloģisko izmaiņu likvidēšana, atstājot neskartus limfmezglus, kā piemērā ar insulinomām.
- Pilnīga pankreatektomija: Ja audzējs izplatījies visā dziedzerī, nepieciešams izņemt visu aizkuņģa dziedzeri, žultspūsli, liesu, daļu distālā žultsvada un divpadsmitpirkstu zarnas. Noņemot visu dziedzeri, ķermenis vairs neražo insulīnu un glikagonu, kas regulē cukura līmeni, un gremošanas enzīmus, kas veicina gremošanu, kā rezultātā attīstās trausls diabēts. Šī iemesla dēļ gastroenterologs izraksta enzīmus un insulīnu, tomēr vadošās klīnikas ķirurgi dažkārt spēj saglabāt Langerhansa saliņu šūnas vai veikt to transplantāciju operācijas laikā.
Pēcoperācijas norise pēc pankreatektomijas
- Pēc operācijas pacients visbiežāk nonāk intensīvās terapijas nodaļā 1–2 nedēļas, lai kontrolētu simptomus un izvairītos no infekcijas riska vēdera dobumā.
- Lai novērstu sarežģījumus, gastroenterologs nozīmē sāpju mazināšanas un komplikāciju profilakses līdzekļus.
- Iespējams aizcietējums pirmajā laikā pēc operācijas; šādiem simptomiem ārsts var ieteikt zāļu terapiju un piemērotus ēšanas paradumus.
- Tālāk pacientu pārceļ uz parasto nodaļu uz 1–2 nedēļām rehabilitācijai un uztura sakārtošanai.
- Ja atveseļošanās notiek bez smagiem sarežģījumiem, gastroenterologs nolemj par izrakstīšanu attiecībā uz izmantoto ķirurģijas veidu.
- Gastroenterologi, rehabilitologi un fizioterapeiti regulāri izvērtē pacienta funkcionālo atlabšanu.
- Endokrinologs un uztura speciālists seko cukura līmenim un gremošanai, nepieciešamības gadījumā ordinējot fermentu piedevas un insulīnu, kas palīdz atveseļoties. Vairumā gadījumu cilvēki ar izņemtu aizkuņģa dziedzeri vēlāk var uzturēt normālu glikozes līmeni bez medikamentu lietošanas.
Kas var būt pankreatektomijas sarežģījumi?
Pirmajās 48 stundās pēc operācijas iespējamas problēmas kā asiņošana, infekcija vai šķidruma noplūde rekonstruētajā dziedzerī, žultsvados vai gremošanas traktā. Novērojot šādus simptomus, ārsts nekavējoties uzsāk ārstēšanu. Būtisks risks ir akūts diabēts (1. tipa cukura diabēts), jo organisms zaudē insulīnu un glikagonu veidojošās šūnas. Simptomu mazināšanai gastroenterologs izraksta gremošanas fermentus un insulīnu. Citi bieži novērojami blakusefekti ir svara samazināšanās, vēdera aizcietējumi un dažādi citi traucējumi.
Kādi ir pankreatektomijas ieguvumi?
- Aizkuņģa dziedzera ļaundabīgu audzēju medicīniska likvidēšana: pankreatektomija ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā ārstēt ļaundabīgus audzējus. Agrīnā stadijā izņemot dziedzeri, novērš izplatīšanos uz citām ķermeņa vietām. Izvērstos gadījumos ārsti kombinē ķirurģiju ar ķīmijterapiju vai apstarošanu. Tāpat cistisku, potenciāli bīstamu labdabīgu audzēju gadījumā pankreatektomija palīdz novērst vēža risku.
- Hroniska aizkuņģa dziedzera iekaisuma ārstēšana: ja dziedzerī diagnosticēta iekaisuma masa, kuras dēļ pastāvīgi ir sāpes, ārsts var ieteikt ķirurģisku likvidēšanu, papildinot to ar medikamentu terapiju un atteikšanos no postoša ieraduma, piemēram, alkohola vai smēķēšanas.
- Ļaundabīgu audzēju izņemšana: ja konstatēts ļaundabīgs veidojums, šķidruma uzkrāšanās vai cista, kas histoloģiski apstiprināta kā ļaundabīga, pēc audu izmeklējumiem ārsts var indicēt pankreatektomiju. Šai procedūrai rekomendē piemērot riska kritērijus – vairāk par diviem centimetriem, potenciāli bīstamos neiroendokrīnos veidojumos, niansēs cistās un citos veidojumos, kas rada draudus pārvērsties par ļaundabīgiem audzējiem.
- Aizkuņģa dziedzera šūnu transplantācija: slimību gadījumā aizkuņģa dziedzeris pārtrauc ražot fermentus un insulīnu. Šajā gadījumā pankreatektomija var tikt papildināta ar Langerhansa saliņu šūnu transplantāciju, jo tās nepieciešamas enzīmu un insulīna izstrādei. Šāds paņēmiens palīdz mazināt diabēta simptomus un noturēt cukura līmeni pieņemamā apjomā.
- Dzīves kvalitātes uzlabošana: aizkuņģa dziedzera audzēji un izmaiņas bieži saistītas ar stiprām vēdera sāpēm, dzelti, nelabumu, kas būtiski ietekmē ikdienu. Veicot pankreatektomiju, izzūd slimības avots, tiek apturēta vēža izplatīšanās un samazinās diabēta rašanās risks, kas nozīmīgi uzlabo ikdienas dzīves kvalitāti.
Vai ir iespējams dzīvot bez aizkuņģa dziedzera?
Cilvēki var dzīvot arī pēc pilnīgas aizkuņģa dziedzera izņemšanas. Organisms vairs neražo fermentus un insulīnu, tāpēc ārsts izraksta atbilstošus enzīmu preparātus gremošanas uzlabošanai un insulīnu glikozes regulēšanai. Dažkārt nepieciešamas insulīna injekcijas, papildinātas ar pielāgotu uzturu un dzīvesveida korekciju, ko nosaka pēc katra cilvēka vispārējā veselības stāvokļa.
Cik ilgs ir atveseļošanās laiks pēc pankreatektomijas?
Vidēji atgūšanās pēc šīs operācijas aizņem četras līdz sešas nedēļas, atkarībā no pacienta individuālajiem veselības rādītājiem, blakus saslimšanām un izmantotās operācijas metodes. Pēc tam parasti iespējams atsākt ikdienas darbu un aktivitātes.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.