Vairogdziedzera acu slimība: simptomi, ārstēšana un profilakse

Vairogdziedzera acu slimība: simptomi, ārstēšana un profilakse

Pēdējo reizi atjaunināts: 2025-07-02

Vairogdziedzera acs slimība (VAS) ir stāvoklis, kas rodas autoimūnas reakcijas rezultātā un noved pie pārmērīgas vairogdziedzera hormonu izdalīšanās. Palielināts hormonu līmenis ietekmē dažādu orgānu sistēmu darbību, tostarp arī redzes sistēmu, tādējādi attīstās specifiska acs slimība. Šeit sniegta nozīmīga un praktiska informācija, apkopota no pieredzējušiem oftalmologiem, kas specializējas šīs slimības ārstēšanā. Uzziniet, kā atpazīt šo veselības traucējumu, kādi draudi var rasties un kā rīkoties, ja ārstēšana netiek uzsākta laikus.

Kā izskatās veselīga acs un kādi ir tās galvenie elementi?

Normālos apstākļos acs atrodas galvaskausa dobumā, ko dēvē par acs orbītu, un tā nepārsniedz šīs struktūras robežas. Orbītā atrodas taukaudi, kas nodrošina acs aizsardzību, muskuļi, kas ļauj acij kustēties, asinsvadi, kas apgādā to ar barības vielām, un nervi, kas savieno aci ar smadzenēm. Acs dobuma ārējā daļa ir platāka, bet iekšējā kļūst šaurāka, līdzinoties koniskai formai.

Vai izvirzītas acis var liecināt par vairogdziedzera acs slimību?

Acu izvirzīšanās (proptoze jeb eksoftalms) var būt dažādu patoloģiju pazīme, tostarp arī nopietnas slimības, ne tikai vairogdziedzera disfunkcija – piemēram, limfoma vai asinsvadu audzēji. Gadījumā, ja acis izvirzās vairogdziedzera acs slimības dēļ, tas visbiežāk ir saistīts ar muskuļu un taukaudu palielināšanos ap acs ābolu, kas bīda to uz āru. Dažkārt to izraisa masas vai taukaudu uzkrāšanās aiz acs, kas veicina šādu izmaiņu veidošanos.

Vairogdziedzera acs slimības agrīnie simptomi

Daži no biežākajiem šā stāvokļa agrīnajiem simptomiem ir:

  • Acu izvirzīšanās
  • Atvilkti plakstiņi, plata acu atvēruma izpausme ar izteiktu skatienu
  • Izteiktāka redzamība augšējā un apakšējā sklērā (acs baltajā daļā)
  • Dubultredze
  • Šķielēšana
  • Bieža acu apsārtuma parādīšanās
  • Tūskaini acu gļotādas audi

Smagākos gadījumos, papildus minētajiem simptomiem, pacientiem var samazināties redze, ko izraisa paplašināti muskuļi un taukaudi, kuri saspiež nervus un ietekmē redzes kvalitāti. Parasti izpausmes pastiprinās pirmajā līdz otrajā gadā pēc simptomu sākuma. Ja hormonu līmenis tiek normalizēts, slimības simptomi var izlīdzināties vai pat mazināties, tomēr pilnīga izveseļošanās no šī traucējuma ir maz ticama.

Vairogdziedzera acs slimības cēloņi

Šī slimība tiek novērota apmēram 90% cilvēku ar paaugstinātu vairogdziedzera darbību. Tā var attīstīties arī pacientiem ar citiem vairogdziedzera traucējumiem, piemēram, ļaundabīgu audzēju vai ar autoimūnu saslimšanu, tostarp Hašimoto tireoidītu, kā arī tiem, kuri cieš no pazeminātas vairogdziedzera funkcijas.

Riska faktori, kas saistīti ar neārstētu vairogdziedzera acs slimību

Bez ārstniecības šis stāvoklis var reaģēt ļoti smagi, īpaši pirmajā vai otrajā gadā pēc slimības sākuma. Var attīstīties intensīva iekaisuma reakcija, izteikta acu izvirzīšanās, kas traucē plakstiņu pilnīgu aizvēršanos, ilgstoši radzenes bojājumi un iespējams neatgriezenisks redzes zudums nervu saspiešanas dēļ. Ja cilvēkam ar vairogdziedzera problēmām parādās acs izmaiņas, nekavējoties jākonsultējas ar speciālistu, lai saņemtu nepieciešamo padomu un ārstēšanu.

Steidzami simptomi, kas prasa tūlītēju medicīnisku palīdzību

Smagi slimības gadījumi, kuriem nepieciešama steidzama mediķu iejaukšanās, ir šādi:

  • Redzes miglošanās, ko, iespējams, izraisa redzes nerva saspiešana, kas apdraud pastāvīgu redzes zudumu
  • Acu izvirzīšanās tik lielā mērā, ka tās nevar pilnībā aizvērt, kas paaugstina radzenes bojājuma un pastāvīga redzes zuduma risku
  • Dubultredze, kas saistīta ar pastiprinātu acu muskuļu apjomu, apgrūtina ikdienas aktivitātes

Kad vairogdziedzera acs slimība rada vislielāko apdraudējumu?

Izteiktākās un bīstamākās šīs slimības pazīmes parādās pirmajos vienā vai divos gados no simptomu sākuma. Šajā laikā norisinās progresīva pasliktināšanās, tomēr laicīgi uzsākta ārstēšana var samazināt redzes zuduma risku. Smēķēšana ievērojami pasliktina slimības norisi un pagarina smago periodu no viena vai diviem gadiem līdz pat trim vai četriem gadiem, kā arī palielina neatgriezeniskas redzes pasliktināšanās risku.

Vai izvirzītas acis var atgriezties sākotnējā stāvoklī, kad slimība norimst?

Pēc simptomu mazināšanās acs izpausmes pakāpeniski uzlabojas. Pilnīga atgriešanās normālā stāvoklī ir reta, tomēr visbiežāk novēro aptuveni 30–50% uzlabošanos. Turpmākai defektu novēršanai bieži nepieciešama ķirurģiska ārstēšana, lai labotu atlikušās izmaiņas.

Galvenie faktori, kas izraisa vai pasliktina vairogdziedzera acs slimības simptomus

Būtiskākie iemesli, kas pastiprina šīs slimības pazīmes, ir šādi:

  • Smēķēšana ievērojami pastiprina acu simptomus
  • Nepietiekama atpūta pasliktina slimības gaitu. Pietiekams miegs un pilnvērtīgs uzturs veicina simptomu mazināšanos un palīdz kavēt slimības attīstību
  • Paaugstināts hormonu līmenis veicina slimības progresēšanu. Hormonu līmeņa kontrole palīdz novērst acu izpausmju pasliktināšanos

Kā tiek noteikta vairogdziedzera acs slimības diagnoze?

  • Fiziska pacienta acs apskate, lai identificētu izmaiņas
  • Laboratoriskie un imūnā profila testi, piemēram, anti-TSH receptoru antivielas un vairogdziedzera hormonu līmeņa noteikšana, ja tas iepriekš nav ticis veikts
  • Datortomogrāfija acs dobumam, lai identificētu muskuļu hipertrofiju vai tauku uzkrāšanos, kas norāda uz šo slimību

Vairogdziedzera acs slimības ārstēšanas principi

Ārstēšana tiek piemērota, ņemot vērā divas galvenās slimības fāzes:

  • Pirmajā, kas ilgst vienu līdz divus gadus, ir aktīvs iekaisuma periods. Ja šajā laikā vērojama tūskas, acu izvirzīšanās vai dubultredzes pasliktināšanās, var būt nepieciešama steroīdu lietošana, lai samazinātu iekaisumu un kontrolētu muskuļu un taukaudu palielināšanos
  • Otrajā, kad slimība stabilizējas pēc pirmās fāzes, ir būtiski izvērtēt atlikušās acs problēmas. Šajā posmā iespējama ķirurģiska ārstēšana, sākot ar orbitas atbrīvošanas operāciju, bet, ja saglabājas dubultredze, nepieciešama acu muskuļu korekcija šķielēšanas gadījumā. Pēdējā posmā acu speciālists var veikt plakstiņu pozīcijas korekcijas operāciju

Ķirurģiska ārstēšana vairogdziedzera acs slimības gadījumā

Lai gan iespējams operēt abas acis vienlaicīgi, ārsti rekomendē veikt operācijas posmveidā – vispirms vienai acij. Pirms orbītas ķirurģiskas iejaukšanās svarīgi ir līdzsvarot hormonu līmeni, nodrošināt pietiekamu atpūtu, ievērot veselīgu uzturu un izvairīties no smēķēšanas un alkohola lietošanas. Parasti operācija ilgst vismaz trīs stundas katrai acij, un nepieciešama nogulēšana stacionārā apmēram divas līdz trīs dienas. Ja rodas jautājumi vai aizdomas par vairogdziedzera acs slimību, jākonsultējas ar oftalmologu.

Parašykite komentarą

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *