Cerebrālais trieka ir neiroloģisks traucējums, kas rodas smadzeņu bojājuma dēļ augļa attīstības laikā, radot izmaiņas muskuļu tonusā, stājā un kustībās. Cerebrālās triekas pazīmes un simptomi lielākoties tiek novēroti jau zīdaiņa vecumā. Jāuzsver, ka šis stāvoklis ietekmē kustības, bet pats par sevi neizraisa intelektuālus traucējumus.
Cerebrālās triekas veidi
- Spastiskais tips: raksturīgi stīvi muskuļi
- Diskinētiskais tips: kustību kontrolēšanas grūtības
- Jauktais tips: apvieno spastiskuma un diskinēzijas iezīmes
Cerebrālās triekas apakštipi atkarībā no skartās ķermeņa daļas:
- Diplegija: izteiktāki kustību traucējumi kājās nekā rokās
- Kvadriplegija: visi locekļi ir ietekmēti
- Hemiplegija: vairāk skarta viena ķermeņa puse – kreisā vai labā
- Monopleģija: bojāta viena ekstremitāte
- Paraplegija: kustību traucējumi tikai kājās
Kādi ir cerebrālās triekas simptomi?
Cerebrālās triekas izpausmes var būt no vieglām līdz smagām, pārsvarā tās saistītas ar vājumu vai stīvumu dažādās ķermeņa daļās. Šie simptomi saglabājas visu dzīvi, mainoties attīstības gaitu laikā, bet ar gadiem tie nekļūst izteiktāki.
- Zīdaiņiem līdz sešu mēnešu vecumam:
- Lielas grūtības noturēt galvu
- Kāju sakrustošana vai stīvums, paceļot bērnu
- Pārāk stīvs vai mīksts ķermenis
- Liekas atspiešanās, izliecot muguru un kaklu, turot rokās
- Bērnam vecākam par sešiem mēnešiem:
- Smagas kakla kustību apgrūtinājums
- Pretmētienu veikšana tikai ar vienu roku, kamēr otra dūre nospiesta
- Bērnam vecākam par desmit mēnešiem:
- Rāpšanās, kurā viena roka un kāja tiek stumta, bet otra vilkta
- Nespēja patstāvīgi apsēsties
- Bērnam vecākam par gadu:
- Nespēja rāpot
- Nespēja nostāties, pieturoties
- Bērnam vecākam par diviem gadiem:
- Nespēja staigāt
- Nespēja mīt rotaļlietu ar riteņiem
Kāpēc rodas cerebrālā trieka?
Šī slimība attīstās smadzeņu apvidus bojājuma dēļ, kas atbildīgs par kustību vadību. Bojājums var notikt dažādos laikos – pirms dzimšanas, dzemdību laikā vai pēc dzemdībām. Aptuveni 80% gadījumu tas notiek pirms dzimšanas, bet ap 10% – pēc dzimšanas.
- Galvenie cerebrālās triekas cēloņi pirms dzimšanas un dzemdību laikā ir: priekšlaicīgas dzemdības, smadzeņu vai muguras smadzeņu infekcijas, asinsvadu slimības, kas ietekmē augošās smadzenes, ģenētiski traucējumi, kas ietekmē augļa attīstību, iedzimtas deformācijas, nervu ceļu attīstības traucējumi augļa smadzenēs, nepietiekama asins un skābekļa piegāde augļa smadzenēm, kernikteruss, mēkonija aspirācija un jaundzimušo hipoglikēmija.
- Pēc dzemdībām cerebrālās triekas attīstības faktori ir traumas, fiziska vardarbība, nosmakšana, dzelte, kernikteruss, dažādas infekcijas, asinsvadu slimības un smadzeņu vai to apvalku asiņošana.
Kādi ir cerebrālās triekas riska faktori?
- Priekšlaicīgas dzemdības, kas īpaši riskantas bērniem, kuri dzimuši pirms 28 grūtniecības nedēļas
- Zems dzimšanas svars – mazāks par 1,5 kilogramiem
- Vielu lietošana grūtniecības laikā
- Komplikācijas grūtniecībā, piemēram, preeklampsija
- Vairāku augļu grūtniecība
- Horioamnionīts
Kādas ir cerebrālās triekas komplikācijas?
Ar cerebrālo trieku bieži vien saistās citi veselības stāvokļi, kas ietekmē smadzeņu darbību, piemēram, krampji un epilepsija, komunikācijas, redzes un dzirdes traucējumi, ēšanas grūtības, kaulu un muskuļu sistēmas patoloģijas, kā arī uzvedības traucējumi.
Kā tiek noteikta cerebrālās triekas diagnoze?
Pediatrs var pievērst uzmanību cerebrālās triekas pazīmēm rutīnas zīdaiņu apskates laikā. Simptomi var parādīties jau līdz 12 mēnešu vecumam, bet oficiāla diagnoze visbiežāk tiek noteikta starp 18 un 24 mēnešiem. Diagnozes noteikšanā iekļauj fizisku un neiroloģisku izmeklēšanu, speciāli pielāgotus novērtēšanas testus un dažādus attēldiagnostiskos izmeklējumus, tai skaitā smadzeņu magnētisko rezonansi, elektroencefalogrammu (EEG) – īpaši, ja ir krampji, – kā arī asins analīzes.
Kā ārstē cerebrālo trieku?
Šī slimība nav pilnībā izārstējama, tomēr terapija var mazināt simptomus. Izvēlētā ārstēšana ir atkarīga no slimības smaguma pakāpes, simptomiem un ietekmes uz ikdienas dzīvi.
- Zāles krampju, spastiskuma un citu ar cerebrālo trieku saistītu traucējumu, tai skaitā psihisko veselību ietekmējošu simptomu, kontrolei
- Ķirurģiskas iejaukšanās, lai mazinātu muskuļu spazmas, uzstādītu sūkņus nepārtrauktai medikamentu ievadei, palīdzētu koriģēt locītavu un mugurkaula veselības problēmas, kā arī implantētu smadzeņu elektriskos stimulatorus noteiktos gadījumos
- Fizioterapija un ergoterapija, kas sekmē nepieciešamo prasmju attīstību ikdienas aktivitātēm, uzlabo muskuļu spēku un kustīgumu
- Logopēda palīdzība, lai atrisinātu biežās komunikācijas grūtības
- Psihiskās veselības aprūpe depresijas un trauksmes simptomu mazināšanai
Kā iespējams samazināt cerebrālās triekas risku?
Bieži vien cerebrālās triekas rašanās nav paredzama vai novēršama. Dažos gadījumos var izvairīties no slimības vai samazināt tās risku veicot noteiktus pasākumus.
- Magnija sulfāta ievadīšana priekšlaikus dzimušiem bērniem vai tiem, kas nākuši pasaulē pirms 32 grūtniecības nedēļām, jo tādējādi uzlabojas asinsrite smadzenēs un tiek mazināts iespējamais bojājums skābekļa vai asiņu trūkuma gadījumā
- Atdzesēšanas terapija bērniem ar nosmakšanu dzimšanas laikā – pazeminot ķermeņa temperatūru vismaz par 2 grādiem pēc Celsija, samazina smadzeņu bojājuma risku
- Recepšu kofeīna lietošana elpošanas stimulēšanai priekšlaicīgi dzimušiem bērniem samazina cerebrālās triekas izveides iespējamību
- Kortikosteroīdu ievadīšana dzemdību priekšvakarā veicina plaušu attīstību, jo priekšlaikus dzimušiem bērniem bieži ir vāji attīstītas plaušas
Dzīve ar cerebrālo trieku
Cilvēki ar vieglu vai vidēji smagu cerebrālo trieku spēj daļēji vai pilnībā parūpēties par sevi. Smagākos gadījumos nepieciešama pastāvīga aprūpe vai atbalsts visas dzīves laikā. Ārstēšanas un pašpalīdzības iespējas jāapspriež ar ārstu, ņemot vērā konkrēto situāciju.
Gatavošanās vizītei pie ārsta
Sagatavojiet jautājumus, kurus vēlaties pārrunāt ar ārstu.
- Cik liels ir smadzeņu bojājums?
- Kādas funkcijas tas ietekmē?
- Vai cerebrālā trieka var radīt citas veselības problēmas?
- Kādu ārstēšanu iesakāt? Vai pieejamas jaunas ārstēšanas metodes?
- Kuri simptomi būtu īpaši rūpīgi jāvēro?
Biežāk uzdotie jautājumi
- Vai cerebrālā trieka ietekmē intelektu? Nē, lielākā daļa cilvēku ar šo slimību saglabā normālu intelektu. Tomēr daļai pacientu var būt izteiktas komunikācijas grūtības.
- Vai cerebrālā trieka ir iedzimta? Atsevišķos gadījumos tā var būt iedzimta, bet parasti tā nav mantojama un biežāk rodas traumas vai bojājuma rezultātā agrā bērnībā.
- Vai cilvēki ar cerebrālo trieku var staigāt? Daļa pacientu spēj pārvietoties patstāvīgi, citos gadījumos ir nepieciešami ratiņkrēsli, staigāšanas palīglīdzekļi vai spieķi. Tie, kuri pārvietojas bez palīdzības, var ātrāk nogurt un arī viņiem var būt nepieciešamas adaptīvas ierīces.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.