Uveja ir vidējais acs apvalks, kas ietver vairākas būtiskas struktūras: varavīksneni, kas regulē gaismas piekļuvi acij, ciliāro ķermeni, kas ir atbildīgs par acs iekšējā šķidruma veidošanu, kā arī asinsvadu bagāto horoīdu, kas nodrošina tīkleni ar uzturvielām un skābekli. Uveīts ir šīs acs daļas iekaisums. Iekaisums izraisa iekaisuma šūnu un mediātoru uzkrāšanos, kas var kaitēt acs audiem un mazināt to funkciju, līdz pat daļējam vai neatgriezeniskam redzes zudumam. Savlaicīga vizīte pie acu ārsta precīzas diagnozes un ārstēšanas noteikšanai ir ārkārtīgi nozīmīga.
Uveīta veidi
Uveīts tiek klasificēts atbilstoši iekaisuma izplatības vietai acī:
- Priekšējais uveīts jeb irīts ir visbiežāk sastopamais paveids, kas skar acs priekšējo daļu – varavīksneni un ciliāro ķermeni. Tas var izraisīt apsārtumu vai pēkšņas sāpes acī.
- Vidējais uveīts galvenokārt ietekmē stiklveida ķermeni un dažkārt arī tīklenes asinsvadus.
- Aizmugurējais uveīts rodas, ja iekaisums ir tīklenē vai horoīdā, būtiski apdraudot redzes asumu.
- Panuveīts vērojams tad, ja iekaisums skar gan acs priekšējo, gan aizmugurējo daļu.
Simptomi
Uveīta pazīmes atkarīgas no iekaisuma atrašanās vietas un smaguma pakāpes. Tās var sākties strauji vai progresēt lēnām, kā arī parādīties vienā vai abās acīs. Visbiežāk sastopamie simptomi ir:
- Sāpes un acs apsārtums bez izdalījumiem.
- Fotofobija jeb paaugstināta jutība pret gaismu.
- Redzes pasliktināšanās.
- Melnu peldošu punktu parādīšanās redzes laukā.
Cēloņi
Uveīts var attīstīties dažādu iemeslu dēļ, tostarp infekciju, autoimūnu procesu vai, retāk, audzēju, piemēram, retinoblastomas dēļ. Vairāk nekā pusei pacientu pēc veiktajiem izmeklējumiem un laboratorijas testiem konkrētais cēlonis netiek noteikts. Uveīts var būt saistīts ar infekciozām slimībām – piemēram, Herpes simplex, jostas rozi, sifilisu, toksoplazmozi, tuberkulozi, vai autoimūnām saslimšanām, tostarp Behčeta slimību, sistēmisko sarkanās vilkēdes, sarkoidozi un ankilozējošo spondilītu.
Komplikācijas
- Katarakta attīstīšanās.
- Paaugstināts acs iekšējais spiediens jeb glaukoma.
- Redzes nerva bojājums.
- Ilgstošs vai neatgriezenisks redzes zudums.
- Tīklenes atslāņošanās.
- Tīklenes saistaudu veidošanās.
- Tīklenes tūska.
Diagnostika
- Redzes asuma pārbaude.
- Intraokulārā spiediena mērīšana (tonometrija).
- Biomikroskopija ar šļūdošās lampas palīdzību.
- Krāsu fotogrāfijas tīklenes attēlošanai.
- Optiskās koherences tomogrāfija (OCT).
- Fluoresceīna angiogrāfija.
- Asins analīzes infekciju vai autoimūnu slimību noteikšanai.
- Attēldiagnostika, piemēram, datortomogrāfija vai magnētiskās rezonanses izmeklējums.
Ārstēšana
Galvenais ārstēšanas uzdevums ir iespējami ātri apslāpēt iekaisumu un novērst acu audu bojājumu rašanos. Ārstēšanā tiek izmantoti dažādi medikamenti: kortikosteroīdi pieejami vairākās formās. Priekšējā uveīta gadījumā parasti tiek lietoti kortikosteroīdu acu pilieni.
- Aizmugurējā uveīta ārstēšanai var nozīmēt perorālus, intravenozus vai injicējamus kortikosteroīdus stiklveida ķermenī.
- Dilatatori – speciāli acu pilieni, kas samazina sāpes, ko izraisa varavīksnenes un ciliārā ķermeņa spazmas.
- Antibiotikas vai pretvīrusu līdzekļi, ja iekaisumu izraisījušas baktērijas vai vīrusi.
- Imūnsupresīvie medikamenti nepieciešami smagos gadījumos vai ilgstošai kortikosteroīdu lietošanai.
Pēc precīzas diagnozes noteikšanas un atbilstošas terapijas jāturpina regulāri apmeklēt acu ārstu, lai uzraudzītu iekaisuma norisi, izvērtētu simptomu izmaiņas, pielāgotu zāļu devas un sekotu blakusparādību – piemēram, kataraktas vai glaukomas – attīstībai. Simptomu atjaunošanās vai to pastiprināšanās gadījumā pēc remisijas jāvēršas pie acu ārsta nekavējoties.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.