Mutes rauga sēnīšu infekcijas ir bieži sastopamas sieviešu vidū, īpaši tām, kurām vēl nav iestājusies menopauze. Šo infekciju izraisītājs ir rauga sēne Candida. Tipiskie simptomi saistīti ar niezi un kairinājumu ārējo dzimumorgānu apvidū, kā arī diskomfortu ap maksts atveri. Jāņem vērā, ka šīs infekcijas mēdz atkārtoties un attīstīties hroniski simptomi atsevišķos gadījumos.
Kas ir maksts rauga sēnīšu infekcija
Maksts rauga sēnīšu infekcijas ir visizplatītākā vaginīta forma, ko veicina Candida sēne. Šis mikroorganisms dabiski sastopams cilvēka organismā, tostarp mutes dobumā, gremošanas traktā un makstī. Ja Candida daudzums organismā ir sabalansēts, tā netraucē veselību, taču pārlieku intensīva šīs sēnes vairošanās rada infekciju. Maksts rauga infekcijas visbiežāk konstatē sievietēm reproduktīvajā vecumā un pirmsmenopauzes periodā, un tās raksturīga iezīme ir iekaisums, pietūkums un diskomforts makstī.
Maksts rauga sēnīšu infekcijas simptomi
Rauga infekcijas makstī var radīt izmaiņas ārējo dzimumorgānu stāvoklī un ietekmēt maksts izdalījumu konsistenci – tie kļūst biezāki, bet neizdala spēcīgu smaku. Ne visas sievietes izjūt simptomus, tomēr iespējamas šādas izpausmes:
- Nieze vai kairinājums maksts un ārējo dzimumorgānu zonā.
- Dedzinoša sajūta, kas pastiprinās urinējot.
- Baltas izdalījumi, kas atgādina biezpiena struktūru.
- Maksts un ārējo dzimumorgānu iekaisums vai tūska.
- Dažkārt plaisas uz ārējo dzimumorgānu vai maksts sieniņām.
- Retos gadījumos – sāpes dzimumakta laikā.
Jāņem vērā, ka maksts rauga infekciju simptomi var būt līdzīgi citām maksts saslimšanām vai seksuāli transmisīvajām infekcijām. Ja novērojat minētos simptomus un neesat pārliecināta par to cēloni, būtu vēlams sazināties ar ārstu precīzai diagnozei.
Rauga sēnīšu infekcijas galvenie cēloņi
Maksts rauga infekcija rodas, ja Candida sēne pārmērīgi aktivizējas. Parasti tās klātbūtne nesagādā problēmas, taču noteiktos apstākļos izveidojas labvēlīga vide tās izplatībai. Galvenie faktori, kas palielina rauga sēnes augšanu, ir:
- Antibiotiku lietošana: šīs zāles var iznīcināt labvēlīgās baktērijas makstī, kas kontrolē rauga sēnes augšanu. Ja baktēriju skaits samazinās, rauga sēne var pārņemt priekšroku.
- Grūtniecība un hormonālas pārmaiņas: izmaiņas hormonu līmenī, grūtniecības vai hormonālo kontracepcijas līdzekļu lietošanas laikā, kā arī menstruālā cikla svārstības var traucēt Candida līdzsvaru makstī.
- Nekontrolēts cukura diabēts: augsts glikozes līmenis asinīs palielina cukura koncentrāciju urīnā, kas sekmē rauga sēnes vairošanos.
- Novājināta imūnsistēma: veselības stāvokļi vai terapijas, kas samazina imunitāti – piemēram, ārstēšana HIV vai AIDS gadījumā, ķīmijterapija vai staru terapija – veicina paaugstinātu Candida sēnes attīstības risku.
Kā notiek rauga sēnīšu infekcijas diagnostika
Maksts rauga infekcijas diagnosticē ģimenes ārsts vai ginekologs, ņemot maksts izdalījumu paraugu laboratoriskai pārbaudei. Sievietes ar vulvas vai maksts niezi bieži domā, ka tām ir rauga sēnīšu infekcija, un mēdz izvēlēties pašu spēkiem lietot bezrecepšu medikamentus. Tomēr šo pieeju nav ieteicams izmantot, jo pašdiagnoze var novest pie nepiemērotas ārstēšanas un laika zaudēšanas. Regulāru rauga infekciju – biežāk nekā četras reizes gadā – gadījumā ir svarīgi konsultēties ar ārstu. Veselības aprūpes speciālists nepieciešamības gadījumā var nozīmēt papildus laboratoriskos testus, t.sk. asins analīzi diabēta noteikšanai vai izmeklējumus, kas saistīti ar HIV vai AIDS. Tāpat ārsts izvērtē iespējamos hormonālo svārstību cēloņus.
Maksts rauga sēnīšu infekcijas ārstēšana
Rauga infekcija makstī ārstējama ar divām galvenajām pieejām – perorāliem un lokāliem medikamentiem.
- Perorālā terapija: kā plaši izmantots līdzeklis infekcijas ārstēšanai kalpo pretsēnīšu medikaments flukonazols. Lielākajā daļā gadījumu pietiek ar vienu devu, taču, ja simptomi ir izteikti vai ir hroniskas rauga infekcijas, ārsts var ieteikt atkārtotu devu pēc trim dienām. Flukonazols parasti rada vieglas un reti novērojamas blakusparādības, tai skaitā nelielas gremošanas traucējumus, galvassāpes vai izsitumus. Svarīgi atcerēties, ka flukonazols savstarpēji mijiedarbojas ar vairākām citām zālēm, tādēļ pirms uzsākšanas ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu. Šo medikamentu nav ieteicams lietot grūtniecības laikā, jo iespējama ietekme uz augli.
- Lokālā terapija: vietējai ārstēšanai izmanto maksts krēmus un tabletes, kas ievadāmas makstī ar aplikatoru pirms gulētiešanas.
Ārstēšanas laikā ieteicams izvairīties no dzimumdzīves, jo tā var palielināt kairinājumu, turklāt dažas zāles var samazināt kontraceptīvo līdzekļu efektivitāti. Ja rauga infekcijas atkārtojas, ārstēšanā jāņem vērā konkrētais cēlonis, lai novērstu slimības atgriešanos. Situācijās, kad rauga sēnīšu infekcija parādās četras vai vairāk reizes gadā, ārsts var ieteikt perorālo pretsēnīšu līdzekli lietot reizi nedēļā pusgada ilgumā, lai samazinātu atkārtotu infekciju risku.
Kā novērst rauga sēnīšu attīstību makstī
Profilaksei noder vairāki dzīvesveida ieteikumi:
- Izvairieties no maksts apmazgāšanas ar speciāliem līdzekļiem, jo tas izjauc maksts dabisko mikrofloras līdzsvaru un veicina sēnīšu attīstību.
- Lietojiet antibiotikas tikai pēc ārsta rekomendācijas, jo pārmērīga antibiotiku lietošana bojā labvēlīgo baktēriju līdzsvaru un palielina rauga infekcijas iespējamību.
- Nelietojiet parfimētos dezodorantus un tamponus, kuri var izraisīt papildu kairinājumu un izjaukt maksts bioloģisko vidi – izvēlieties produktus bez smaržvielām.
- Uzturiet intīmo zonu sausu – pēc iespējas ātrāk pārģērbieties no slapjiem apģērbiem (piemēram, peldkostīmiem vai treniņtērpiem), jo mitrums veicina sēņu augšanu.
- Ieteicams valkāt ērtu, elpojošu vēsu apģērbu, kas samazina mitruma uzkrāšanos un berzi dzimumorgānu rajonā.
- Seksuālu kontaktu laikā priekšroku dodiet ūdens bāzes lubrikantiem, jo tie draudzīgāki maksts videi nekā eļļas bāzes līdzekļi.
- Sekojiet līdzi glikozes līmenim, īpaši, ja ir cukura diabēts, jo nepietiekami regulēts cukura līmenis rada labvēlīgu vidi sēņu vairošanai.
Biežāk uzdotie jautājumi
- Cik ilgi saglabājas maksts rauga infekcija? Vieglas infekcijas dažkārt izzūd pašas, taču lielākoties nepieciešama ārstēšana. Simptomu mazināšanās parasti notiek dažu dienu laikā līdz nedēļai pēc terapijas sākuma, savukārt smagas formas var prasīt ilgāku ārstēšanas kursu. Ļoti svarīgi ir izgaiet pilnu ārsta nozīmēto ārstēšanas kursu, lai novērstu atkārtotu infekciju risku.
- Vai hormonālās kontracepcijas lietošana izraisa rauga infekciju? Daži pētījumi liecina par iespējamu saistību starp iekšķīgi lietojamiem kontracepcijas līdzekļiem un paaugstinātu maksts rauga infekciju risku sievietēm. Tomēr riska novēršana, pārtraucot kontraceptīvo līdzekļu lietošanu, nav pierādīta, tādēļ nav ieteicams pārtraukt lietot hormonu tabletes tikai rauga infekcijas dēļ. Ja infekcijas atkārtojas, vislabāk konsultēties ar ārstu par iespējamiem alternatīviem kontracepcijas veidiem.
- Vai partnerim nepieciešama ārstēšana, ja man diagnosticēta rauga infekcija? Lai gan rauga infekcijas netiek uzskatītas par seksuāli transmisīvām slimībām, partnerim pēc kontakta arī var attīstīties līdzīga infekcija. Riska pakāpe ir salīdzinoši neliela, īpaši, ja partneris ir vīrietis, taču infekcijas simptomu gadījumā ieteicams sazināties ar ārstu, lai nepieciešamības gadījumā noteiktu ārstēšanas nepieciešamību.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.