Muguras sāpes grūtniecības laikā

Muguras sāpes grūtniecības laikā

Muguras sāpes ir bieži sastopama neērtība grūtniecības laikā, ar ko saskaras aptuveni 40% grūtnieču. Sāpes mugurā vai muguras lejasdaļā var rasties dažādu iemeslu dēļ, piemēram, hormonālu pārmaiņu vai izmaiņu ķermeņa smaguma centrā rezultātā. Muguras sāpes iespējamas jebkurā grūtniecības periodā, tomēr visbiežāk tās parādās otrajā un trešajā trimestrī. Sāpju intensitāte var svārstīties no vieglas līdz stiprai. Lai gan pilnībā izvairīties no muguras sāpēm var būt sarežģīti, pastāv risinājumi, kas palīdz mazināt diskomfortu. Parasti šīs sāpes nav nopietni bīstamas, tomēr par to ieteicams informēt ārstu, kas uzrauga grūtniecību. Ārsts var palīdzēt rast piemērotas rekomendācijas, kā samazināt diskomfortu, vai nepieciešamības gadījumā noteikt papildu ārstēšanu, ja ir aizdomas par citiem iemesliem.

Kādi ir muguras sāpju iemesli grūtniecības laikā

Grūtniecības laikā muguras sāpes var izraisīt šādi faktori:

  • Hormonālās izmaiņas. Grūtniecības laikā saites kļūst mīkstākas un elastīgākas, tādējādi sagatavojoties dzemdībām. Tas palielina slodzi muguras lejasdaļai, iegurnim un gūžu locītavām.
  • Smaguma centra izmaiņas. Papildu masa vēdera apvidū rada lielāku noslodzi muguras muskuļiem, un ķermenis tiek vilkts uz priekšu.
  • Stāja un ķermeņa pozīcija. Vēdera muskuļi izstiepjas un kļūst vājāki, kā rezultātā var pasliktināties stāja. Muguras muskuļi cenšas atbalstīt vēderu, kas rada papildu spriedzi. Ilgstoša stāvēšana vai saliekšanās var izraisīt sāpes.

Risks muguras sāpēm ir lielāks, ja sāpes bija arī pirms grūtniecības vai iepriekšējās grūtniecības laikā.

Vai augļa pozīcija var ietekmēt muguras sāpes

Jā, tas ir iespējams. Ja augļa galva nospiež krustos vai muguras lejasdaļā, sāpes var kļūt izteiktākas. Sāpes var būt intensīvākas arī tad, ja augļa lielums ir virs vidējā.

Kā mazināt muguras lejasdaļas sāpes grūtniecības laikā

Muguras sāpju novēršana grūtniecības laikā ir apgrūtināta, taču iespējams izmantot šādus paņēmienus:

  • Regulāras fiziskās aktivitātes. Mērens vingrojums stiprina muskuļus un mazina sāpes. Iešana un peldēšana ir ieteicamas izvēles, tomēr nepieciešams ņemt vērā, ka, mainoties vēdera muskuļiem, pastāv lielāks risks pārslogot muguru.
  • Muguras atbalsta līdzekļu izmantošana. Var lietot īpašas spilvenus muguras lejasdaļai vai valkāt grūtnieču jostu, kas sniedz papildus atbalstu.
  • Piemērotas pozas. Jāizvairās ilgstoši atrasties vienā pozā, vēlams to mainīt, kad parādās diskomforts. Kāju pacelšana palīdz mazināt sāpes. Ceļoties, jāliecas caur ceļgaliem, nevis jostas daļu.
  • Ērta apavu izvēle. Ieteicams valkāt apavus ar zemu papēdi vai sporta apavus, kas labi atbalsta pēdu.
  • Siltuma vai aukstuma terapija. Muskuļu daļām var pielikt siltu spilventiņu vai siltuma pudeli, lai mazinātu sasprindzinājumu, savukārt auksta komprese palīdz mazināt sāpes un iekaisumu.
  • Masāža. Grūtniecības laikā masāža palīdz atslābināties un samazina muskuļu saspringumu.
  • Fizioterapeits vai chiropraktiķis. Fizioterapeits var iemācīt specifiskus vingrinājumus, kas palīdz atvieglot sāpes. Chiropraktiķis, kurš strādā ar grūtniecēm, var palīdzēt uzturēt pareizu iegurņa pozīciju.
  • Atpūta. Svarīgi nodrošināt laikus atpūtai. Ja iespējams, izvairieties no ilgstošas stāvēšanas.

Ja šie paņēmieni nepalīdz, nepieciešams konsultēties ar ārstu, lai noskaidrotu, vai pretiekaisuma medikamenti ir piemēroti lietošanai grūtniecības laikā. Nelietojiet medikamentus bez ārsta apstiprinājuma.

Vai drīkst izmantot sildošu spilventiņu grūtniecības laikā

Sildoša spilventiņa lietošana ir pieļaujama, taču jāpārliecinās, ka netiek pārsniegta pārāk augsta temperatūra un netiek pārlieku ilgi izmantota. Spilventiņu ieteicams lietot zemā temperatūrā un nepārsniegt apmēram 15 minūšu ilgumu vienā reizē.

Kura ir piemērotākā miega poza grūtniecības laikā, ja ir muguras sāpes

Ārsti iesaka gulēt uz kreisajiem sāniem un izmantot spilvenu zem ceļgaliem. Ja matracis šķiet pārāk ciets vai mīksts, vērts apsvērt papildu virsmatraci. Daudzas grūtnieces novēro, ka muguras sāpes naktī pastiprinās, jo dienas laikā uzturēts papildu slogs ķermenim.

Parašykite komentarą

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *