Svara samazināšanas uztura bagātinātāji, kas pazīstami arī kā “tauku dedzinātāji”, ir īpaši izplatīti sabiedrībā, kur liela nozīme tiek piešķirta ķermeņa vizuālajām īpašībām. Šādu produktu iegādei katru gadu tiek atvēlēti vairāki miljardi eiro. Tomēr bieži rodas jautājumi – vai tie patiešām iedarbojas un vai to lietošana ir droša?
Kas ir tauku dedzinātāji?
Tauku dedzinātāji ir uztura bagātinātāji ar dabīgas vai mākslīgas izcelsmes sastāvdaļām. Šie produkti bieži tiek reklamēti kā līdzeklis svara samazināšanai un ķermeņa formas veidošanai.
Kā darbojas tauku dedzinātāji?
Atbilde nav viennozīmīga. No tauku dedzinātājiem diezin vai var sagaidīt acīmredzamus rezultātus. Neskatoties uz nosaukumu, šie uztura bagātinātāji spēju tieši iznīcināt tauku šūnas nav pierādījuši. Tā vietā tiek piedāvātas citas iedarbības iespējas, piemēram:
- Aktivizēt vielmaiņas procesus, tādējādi palielinot iztērēto kaloriju daudzumu.
- Samazināt tauku uzsūkšanos gremošanas sistēmā.
- Mazināt apetīti un sekmēt mazāku kaloriju uzņemšanu.
Lai arī daži sastāvdaļu veidi saistīti ar nelielu svara samazināšanas efektu, vairums lietoto vielu nav stingri pārbaudītas pētījumos. Turklāt šos uztura bagātinātājus neregulē atsevišķas uzraudzības iestādes, tādēļ ražotājiem nav pienākuma pierādīt savu pretenziju sekmīgumu.
Izplatītākās sastāvdaļas tauku dedzinātāju sastāvā
Tauku dedzinātāju formula var ietvert gan augļu ekstraktus, gan ķīmiskas vielas. Tālāk uzskaitītas dažas biežāk izmantotās sastāvdaļas:
Kofeīns
Kofeīns iedarbojas uz nervu sistēmu un var paaugstināt enerģijas patēriņu. Šajos uztura bagātinātājos bieži tiek izmantotas lielākas kofeīna devas nekā atrodamas dabiskos dzērienos, piemēram, kafijā vai tējā, kas var radīt nervozitāti, bezmiegu vai bīstami augstu pulsu.
Zaļās tējas ekstrakts
Zaļās tējas ekstraktam piemīt neliels efekts, kas var sekmēt kaloriju izmantošanu un nedaudz samazināt tauku uzsūkšanos. Tomēr svara samazinājuma rezultāts ir minimāls, un reizēm pietiktu ar aktīvāku kustību, lai panāktu līdzvērtīgus ieguvumus.
Karnitīns
Karnitīns paātrina vielmaiņu un sekmē enerģijas ražošanu. Tas ir sastopams gaļas un piena produktos, kā arī tiek sintezēts organismā – aknās un nierēs. Pārmērīga karnitīna uzņemšana dažkārt izraisa gremošanas traucējumus vai nepatīkamu ķermeņa aromātu.
Johimbes ekstrakts
Šis augu izcelsmes savienojums radies no zināmas koka mizas un bieži tiek iekļauts svara mazināšanas sastāvos, lai gan nav pietiekamu zinātnisku pierādījumu par tā efektivitāti. Blakusefektu vidū novērojamas galvassāpes, trauksme, paaugstināts asinsspiediens, kā arī iespējamas nopietnas sirds un nieru veselības problēmas.
Šķīstošā šķiedrviela
Daži uztura bagātinātāji satur šķīstošo šķiedrvielu, kas var pazemināt apetīti un samazināt tauku uzņemšanu. Parasti izmanto beta-glikānus, glikomannānu vai guarā sveķus.
Citas sastāvdaļas
Tāpat tauku dedzinātāji var saturēt:
- Kapsaicīnu
- Hromu
- Konjugēto linolskābi
- Forskolīnu
- Fukoksantīnu
- Garcinia cambogia
- Aveņu ketonus
- Jūras aļģes
Lielais sastāvdaļu skaits dažādos maisījumos apgrūtina iespējamās ietekmes uz veselību prognozēšanu.
Vai tauku dedzinātāju lietošana ir pamatota?
Veselības speciālisti parasti neiesaka bezrecepšu tauku dedzinātāju izmantošanu, jo tie bieži nav efektīvi un drošības garantijas trūkst. Drošāka izvēle ir sabalansēts uzturs, fiziska slodze un veselīgs dzīvesveids. Ja apsverat svara mazināšanas bagātinātāju lietošanu, vispirms konsultējieties ar ārstu.
Cik droši ir tauku dedzinātāji?
Šādi produkti nav pietiekami uzraudzīti, tajos var būt apšaubāmas izcelsmes sastāvdaļas, to iedarbība daudzos gadījumos nav patiesi pārbaudīta. Atsevišķos gadījumos tie pat apdraud veselību. Pirms jebkāda uztura bagātinātāja lietošanas vēlams sazināties ar ārstu vai farmaceitu. Jāatgādina, ka tauku dedzinātāju sastāvdaļas var ietekmēt medikamentu darbību un izraisīt veselības sarežģījumus, īpaši, ja netiek informēts ārstējošais speciālists.
Dabiskie paņēmieni tauku vielmaiņas sekmēšanai
Kā alternatīvu tauku dedzinātāju lietošanai vērts izvēlēties pārdomātu uzturu un dzērienus, kas var dabiski palīdzēt svara mazināšanai.
Kafija un zaļā tēja
Labāk izvēlēties dažas tases svaigi pagatavotas kafijas vai zaļās tējas, nevis uztura bagātinātājus ar augstu kofeīna vai zaļās tējas ekstrakta koncentrāciju. Tā iespējams izvairīties no pārdozēšanas un liekām blakusparādībām. Lai mazinātu kaloriju uzņemšanu, nevajadzētu dzērieniem palielināt cukura vai saldā krējuma daudzumu.
Olbaltumvielas
Organisms prasa vairāk enerģijas, lai pārstrādātu olbaltumvielas nekā ogļhidrātus vai taukus, kas ļauj palielināt vielmaiņu un samazināt apetīti. Tomēr pārāk liels olbaltumvielu daudzums var izraisīt pārmērīgu kaloriju uzņemšanu un svara pieaugumu. Ieteicams izvēlēties olbaltumvielas no dabīgiem produktiem, piemēram, vistas, tītara, olu vai zivju.
Šķiedrvielas
Šķiedrvielas ir efektīvs palīgs tauku daudzuma samazināšanā, taču labākais veids ir uzņemt tās no pārtikas, nevis ar uztura bagātinātājiem. Dabiskas šķiedrvielas ķermenis izmanto optimālāk. Tirgū pieejami dažādi šķiedrvielām bagāti pārtikas produkti.
Līdzsvarots dzīvesveids svara kontrolei
Dabīgas metodes – pilnvērtīgs uzturs, kustības un piemēroti dzērieni – sniedz lielāku drošību un efektivitāti par uztura bagātinātājiem, kas sola tauku dedzināšanu. Apsverot mākslīgu līdzekļu lietošanu, pirms tam vēlams izrunāties ar veselības aprūpes speciālistu.

Veselīga uztura eksperte un sertificēta uztura speciāliste, kura specializējas sabalansēta uztura risinājumos, lai palīdzētu sasniegt dažādus veselības mērķus – svara samazināšanu, enerģijas atjaunošanu vai vispārējas pašsajūtas uzlabošanu. Pašlaik Agnese ir galvenā uztura satura autore veselības platformā “Veselības Nams”.
Agnese ir ieguvusi pārtikas zinātnes un uztura bakalaura grādu Viļņas Universitātē, kā arī maģistra grādu Londonas Karalienes Marijas universitātē, kur padziļināti apguva uztura plānošanu un vielmaiņas regulāciju. Studiju laikā viņa piedalījās zinātniskos pētījumos, kas analizēja uztura izmaiņu ilgtermiņa ietekmi uz veselību.