Kādas ir galvenās vienas kājas pietūkuma iemesli?

Kādas ir galvenās vienas kājas pietūkuma iemesli?

Pēdējo reizi atjaunināts: 2025-07-17

Cilvēki bieži interesējas, kad jāuztraucas par pēdu un kāju tūsku. Lielākā daļa venozās sistēmas slimību izraisa pietūkumu, tāpēc bez ārsta izvērtējuma noteikt precīzu iemeslu var būt sarežģīti. Daļa šo veselības traucējumu ir mazbīstami, taču atsevišķos gadījumos nepieciešama steidzama medicīniska palīdzība. Turpinājumā izklāstīts, kas jāzina par venozajām saslimšanām un pēc kādiem simptomiem nekavējoties jāvēršas pie speciālista.

Asinsrites un šķidruma uzkrāšanās kājās mehānisms

Asinsrites sistēmu var salīdzināt ar upēm, kurās norit process līdzīgi dambju un aizsprostu sistēmai. Tāpat kā preču kuģi, izmantojot aizbīdņus un kanālus, virzās pret straumi, venas ļauj asins plūsmai pacelties augšup, lai attīrītu organismu no vielmaiņas gala produktiem un nodrošinātu audus ar skābekli. Ja šī sistēma netiek nodrošināta vai notiek traucējumi, līdzīgi kā pie dambja sabrukšanas rodas applūšana, arī kājās var sakrāties asinis un šķidrums, izraisot pietūkumu – īpaši, ja vārstuļi nestrādā pilnvērtīgi un asinsrite palēninās vai tiek apgrūtināta.

Vienas kājas pietūkums pret abu kāju tūsku

Asinsrites traucējumi pēdās, potītēs vai apakšstilbos izraisa tūsku, ko dēvē arī par edēmu. Šī parādība var skart gan vienu, gan abas kājas, un jebkurā gadījumā tā signalizē par asinsrites traucējumiem. Pietūkums tikai vienā kājā bieži norāda uz nopietnāku veselības problēmu. Straujš vai izteikts tūskas attīstības gadījums ir neatliekama situācija, jo var liecināt par dziļo vēnu trombozi — stāvokli, kam draud nopietnas sekas. Savukārt abu kāju tūska parasti attīstās ilgstoši un ir hronisku veselības traucējumu pazīme. Taču neatkarīgi no tā, vai tūska ir vienā kājā vai abās, agrīna ārstēšana palīdz novērst simptomus un samazina komplikāciju riskus.

Kādi ir vienas kājas pietūkuma cēloņi?

Vienas kājas pietūkums var rasties dažādu iemeslu dēļ. Holesterīna un citu vielu uzkrāšanās asinsvados traucē asins plūsmu. Paplašinātas un izstieptas vēnas kļūst uzņēmīgas pret asiņu uzkrāšanos. Ja vēnu vārstuļi nedarbojas pietiekami labi, venozās asinis netiek efektīvi pārvietotas augšup un notiek asiņu atplūde. Tas pasliktina situāciju, saasinot pietūkumu. Vēnu sieniņu vājums, vārstuļu nepilnvērtība un asinsvadu nosprostošanās ir galvenie vienas kājas tūskas iemesli. Savlaicīga cēloņa novēršana ļauj atjaunot optimālu asins plūsmu un uzlabot cirkulāciju.

Dziļo vēnu tromboze (DVT)

Ja vēnās veidojas trombi jeb asins recekļi, šo stāvokli dēvē par dziļo vēnu trombozi. Šī bīstamā saslimšana biežāk lokalizējas lielajos kāju vēnu stumbros. Raksturīgākie pazīmes ir:

  • Kājas pietūkums
  • Sāpes, krampji vai diskomforts, kas sākas apakšstilba muskuļos
  • Ādas krāsas izmaiņas, parasti apsārtums vai zilganums
  • Siltuma sajūta skartajā kājā

Zvīņām, operāciju veikšanai, venozām saslimšanām un ilgstošai neaktivitātei piemīt paaugstināts dziļo vēnu trombozes risks. Ķirurģiska, ātra ārstēšana ir ļoti svarīga, jo trombi var atdalīties no vēnas sienām un nonākt plaušās, kur tie nosprosto asins plūsmu, radot plaušu artērijas trombemboliju. Ja pamanāt kādu no minētajiem simptomiem, steidzami jāmeklē medicīniska palīdzība, lai novērstu bīstamas sekas.

Perifēro artēriju slimība (PAS)

Līdzīgi kā dambis upē palēnina ūdens kustību, nogulumu slānis artērijās ierobežo asiņu plūsmu. Arterijas kļūst šaurākas un stingrākas tauku nogulumu dēļ, kas veidojas to sienās. Šo procesu sauc par aterosklerozi jeb “aizsprostotām artērijām”. Tas izraisa nepietiekamu skābekļa piegādi audumiem un orgāniem. Ja trūkums pastiprinās, attīstās perifēro artēriju slimība. Šī slimība biežāk skar vīriešus, taču pasaulē aptuveni 12 % iedzīvotāju cieš no šādiem traucējumiem. Aptuveni piektdaļa slimnieku nejūt nekādus simptomus, tāpēc slimība tiek konstatēta novēloti. Vieglākos gadījumos pazīmes parādās periodiski vai piepūles laikā un pāriet miera stāvoklī. Šo simptomu dēvē par intermitējošu klaudikāciju. Biežākās PAS pazīmes ir:

  • Sāpīgi apakšstilba krampji
  • Kāju noguruma vai smaguma sajūta
  • Aukstuma sajūta kājās un potītēs
  • Ādas krāsas maiņa
  • Apalvošanās samazināšanās kājās
  • Spīdīga āda uz pēdām

Vienas kājas pietūkums pie PAS visbiežāk novērojams, ja bojātā kāja ilgstoši netiek kustināta vai tiek turēta nolaistā pozīcijā, lai mazinātu sāpes. Bez ārstēšanas samazināta asins piegāde izraisa čūlu veidošanos vai gangrēnu. Savlaicīgi vēršoties pie vēnu speciālista, ir iespējams uzlabot veselības stāvokli un izvairīties no komplikācijām.

Limfedēma

Limfedēma ir ilgstošs kāju pietūkums, ko izraisa limfātiskās sistēmas darbības traucējumi. Mazāk par pieciem procentiem šīs slimības gadījumu ir iedzimti; lielāko daļu izraisa limfvadu nosprostošanās vai darbības izmaiņas. Biežākie limfedēmas iemesli ir:

  • Ķirurģiskas operācijas
  • Staru terapija
  • Bojājumi vai traumas
  • Audzēji
  • Limfātiskā filiariāze

Pacientiem ar hronisku vēnu mazspēju bieži veidojas limfātiska šķidruma uzkrāšanās jeb limfa, kas satur balto asinsķermenīšu un rada tūsku. Stingruma izjūta un diskomforts kājā ir raksturīgas sūdzības šajā gadījumā. Viena no pamanāmākajām pazīmēm ir tūska ar iespieduma pazīmi – pēc spiediena uz pietūkušo vietu paliek nospiedums vēl brīdi. Šādu vēnu nosprostošanos var noteikt ar ārsta apskati, datortomogrāfiju vai magnētiskās rezonanses izmeklējumiem. Lai gan pilnībā izārstēt limfedēmu ir sarežģīti, sertificēti speciālisti piedāvā ārstniecības metodes, kas palēnina slimības attīstību un mazina komplikāciju risku.

Vēnu mazspēja

Vēnu mazspēja, kas pazīstama arī kā venozā slimība, rodas, ja vēnām ir traucēta funkcija. Tas izraisa pietūkumu, nepatīkamas sajūtas un ādas izmaiņas vienā vai abās kājās. Cēloņi parasti ir vēnu nosprostošanās, samazināta muskuļu darbība vai bojāti vārstuļi. Asinsspiediena paaugstināšanās vēnās (venozā hipertensija) rodas, ja asinis grūtāk plūst augšup. Tas savukārt noved pie venozā spiediena kāpuma, kāju tūskas un progresējošas vēnu bojājuma. Ilgstoša vēnu mazspēja ierosina ievērojamu tūsku, infekciju un skābekļa trūkumu audos. Galvenie riska faktori ir:

  • Pārdzīvota dziļo vēnu tromboze vai trauma
  • Vecums
  • Liekā ķermeņa masa
  • Ilgstoša sēdēšana vai stāvēšana
  • Grūtniecība

Ja ir aizdomas par vēnu slimību, speciālists novērtēs vēnu stāvokli fiziskajā apskatē un veiks ultrasonogrāfiju. Pieejamās ārstēšanas metodes:

  • Dzīvesveida izmaiņas
  • Kompresijas zeķu lietošana
  • Ablācijas procedūras
  • Skleroterapija
  • Ambulatora flebektomija

Ātra ārstēšanas uzsākšana samazina komplikāciju iespējamību un uzlabo atveseļošanās gaitu, tāpēc ieteicams nekavēties ar speciālista apmeklējumu.

Varikozas vēnas

Varikozas vēnas ir paplašināti un izliekti venozie asinsvadi, kas visbiežāk parādās kājās. Tie var radīt sāpes, smaguma sajūtu un nogurumu, kaut arī ne vienmēr simptomi ir izteikti. Tāpat kā venozā mazspēja, arī šo traucējumu izraisa pazemināta asiņu aizplūde un neveiksmīgs vārstuļu darbs vēnās. Tas rada asins uzkrāšanos, atpakaļplūdi un venozās sienas vājināšanos, kuru rezultātā vēnas kļūst vizuāli redzamas. Sākumposmā tās var būt tikai cietas, neredzamas, bet progresējot kļūst pamanāmas kā izteikti izliektas vēnas. Ārsts pēc apskates un izmeklējumiem izvēlēsies atbilstīgākās ārstēšanas metodes, kas līdzīgas vēnu mazspējas terapijai.

Kādas sekas rada neārstēta kāju tūska

Tūskas ārstēšana ir nepieciešama neatkarīgi no tā, vai simptomi parādās vienā vai abās kājās. Tādas pazīmes kā varikozas vēnas, nogurums vai sāpes apakšstilbos nav normāla parādība un norāda uz veselības traucējumiem. Daudzi cilvēki kļūdaini uzskata, ka kāju problēmas ir tikai estētiskas vai saistītas ar vecumu, tādēļ atliek ārsta apmeklējumu, kas palielina komplikāciju risku. Vienas kājas tūska bieži ir nopietnas patoloģijas izpausme. Negadījumā novērotais asinsvadu slodzes pieaugums var izraisīt sekojošas komplikācijas:

  • Varikozas vēnas
  • Sīkpavedienu dienas vēnas
  • Mainīta ādas krāsa
  • Asins recekļi
  • Venozas čūlas

Ja esat nobažījies par vēnu veselību, svarīgi savlaicīgi konsultēties ar speciālistu. Ārstēšana stiprinās asinsvadus, novērsīs bojātās vēnas un uzlabos cirkulāciju.

Kad jāmeklē vēnu speciālista palīdzība tūskas gadījumos?

Nav noteikts pārāk agra laika punkts, kad vērsties pie vēnu ārsta. Neatkarīgi no tā, vai satrauc varikozas vēnas vai citas asinsrites problēmas, specializēti centri sniedz profesionālu palīdzību. Ja atpazīstat minētos simptomus, laikus uzsākta ārstēšana palīdzēs mazināt venozās saslimšanas sekas. Terapeitiskās iespējas aptver gan dzīvesveida izmaiņas, gan mūsdienīgas, minimāli invazīvas procedūras. Ja piedzīvojat sāpes apakšstilbā, jūtat cietu vai jutīgu vēnu vai pamanāt asiņojošu varikozu vēnu, nekavējoties jāsazinās ar neatliekamās palīdzības dienestu.

Kā samazināt kāju tūskas risku

Kāju tūska ir jāārstē, ņemot vērā pamatcēloņus. Ja izjūtat simptomus, kas saistīti ar vājiem vēnu sieniņām, bojātiem vārstuļiem vai nosprostojumiem, ir pieejamas dažādas ārstēšanas metodes – piemēram, lāzera ablācija, skleroterapija vai kompresijas zeķu lietošana. Tomēr visefektīvākā pieeja ir profilakse. Lai samazinātu tūskas rašanos, ieteicams:

  • Veicināt asinsriti
  • Ierobežot ilgstošu sēdēšanu un stāvēšanu
  • Lietot kompresijas izstrādājumus
  • Uzturēt veselīgu ķermeņa masu
  • Izvēlēties šķiedrvielām bagātu uzturu

Secinājums: tūskas iemesli un ārstēšanas nozīme

Kāju tūska ir simptoms, kas norāda uz nopietniem veselības traucējumiem. Vienas kājas pietūkums var signalizēt par bīstamu saslimšanu, kam nepieciešama nekavējoša ārstēšana. Savlaicīgi uzsākta terapija palīdz novērst sarežģījumus un uzlabot dzīves kvalitāti.

Parašykite komentarą

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *