Prostatas izmeklējumi

Prostatas izmeklējumi

Pēdējo reizi atjaunināts: 2025-07-17

Prostatas pārbaude ir svarīga metode agrīnai prostatas vēža atklāšanai. Tā parasti ietver PSA asins analīzi, kuras laikā tiek noteikts prostatas specifiskā antigēna līmenis asinīs, kā arī digitālu taisnās zarnas izmeklēšanu. Digitālā izmeklēšanā veselības aprūpes speciālists uzmanīgi ievieto cimdā tērptu pirkstu pacienta taisnajā zarnā, lai sataustītu prostatas dziedzera malas un virsmu, meklējot izmaiņas vai anomālijas.

Kad vīriešiem būtu jāpārbauda prostata?

Pēc ieteikumiem vīriešiem un personām, kuru dzimums dzimšanas brīdī noteikts kā vīrietis, pirmo prostatas pārbaudi vēlams veikt ap 50 gadu vecumu. Ja ģimenē kādam ir konstatēts prostatas vēzis, izmeklēšanas uzsākšanu ieteicams apsvērt jau no 45 gadu vecuma. Jāatzīmē, ka vīriešiem ar tumšāku ādas toni prostatas vēža risks ir augstāks, tāpēc šīm grupām izmeklēšanu parasti rekomendē sākt no 45 gadu vecuma.

Prostatas pārbaude un kolonoskopija: kāda ir atšķirība?

No malas var šķist, ka prostatas pārbaude ir līdzīga kolonoskopijai, jo abas procedūras tiek veiktas taisnās zarnas apvidū. Tomēr šie izmeklējumi atšķiras. Prostatas pārbaudes laikā ārsts ar cimdotu pirkstu aptausta prostatu, bet kolonoskopija tiek veikta izmantojot lokanu video kameru, kas tiek ievadīta caur taisno zarnu, lai izmeklētu taisnās un resnās zarnas sienas. Parasti kolonoskopijā prostatas stāvoklis netiek vērtēts, izņemot gadījumus, kad ārsts veic arī digitālo prostatas izmeklēšanu. Prostatas pārbaude ir īslaicīga procedūra ārsta kabinetā, savukārt kolonoskopija ir sarežģītāka un jāveic stacionārā ar zāļu ietekmētu sedāciju.

Kā sagatavoties prostatas pārbaudei?

Pirms prostatas izmeklēšanas nav nepieciešama īpaša sagatavošanās. Taču svarīgi savlaicīgi informēt ārstu par jebkādām veselības problēmām, kas varētu radīt diskomfortu procedūras laikā, piemēram:

  • Hemoroīdi.
  • Anālās plaisas.
  • Taisnās zarnas bojājumi.

Ārsts var arī lūgt izvairīties no dzimumakta 48 stundas pirms vizītes, jo ejakulācija īslaicīgi paaugstina PSA līmeni asinīs, kas var ietekmēt analīžu rezultātus.

Vai pirms prostatas pārbaudes nepieciešams iztukšot zarnu traktu?

Pirms izmeklējuma nav jāmaina ierastie tualetes paradumi. Ja rodas nepieciešamība doties uz tualeti pirms vizītes, to var izdarīt. Ja tāda vēlme nav, uztraukumam nav pamata – izmeklēšana neatstās ietekmi uz vēlmi nokārtoties. Nav arī jākaunas, ja pārbaudes laikā notiks defekācija – medicīnas darbinieki to uzskata par normālu un garantē komfortu procedūras laikā.

Ko sagaidīt prostatas pārbaudes procedūras laikā?

Prostatas vēža noteikšanā ārsti izmanto divas galvenās metodes:

  • PSA asins analīzi (prostatas specifiskā antigēna līmeņa noteikšanu).
  • Digitālu taisnās zarnas izmeklēšanu.

PSA asins analīze

Šajā izmeklējumā veselības aprūpes speciālists paņem asins paraugu, kas tiek nosūtīts uz laboratoriju. PSA asins analīze ļauj izmērīt prostatas specifiskā antigēna daudzumu. Šis tests nespēj precīzi noteikt, vai ir prostatas vēzis, bet tas palīdz izvērtēt nepieciešamību veikt papildu izmeklējumus. Ja PSA vērtība ir augsta, var būt nepieciešamas tālākas pārbaudes, piemēram:

  • Prostatas biopsija.
  • Magnētiskās rezonanses izmeklējums.
  • Citi laboratorijas testi.

Digitāla taisnās zarnas izmeklēšana

Digitālas izmeklēšanas laikā ārsts ievada ar lubrikantu apstrādātu, cimdā tērptu pirkstu taisnajā zarnā, lai ar tausti pārbaudītu prostatas dziedzera stāvokli. Ar šādu metodi iespējams pamanīt nelīdzenumus vai mezgliņus prostatas aizmugurējā daļā, kur bieži sākas ļaundabīgi audzēji.

Vai prostatas pārbaude ir sāpīga?

Kaut digitālā izmeklēšana varētu būt neērta, bieži tā nav sāpīga un aizņem tikai dažas sekundes. Ja jums ir hemoroīdi, anālās plaisas vai citi stāvokļi, kas varētu radīt diskomfortu, noteikti informējiet ārstu pirms procedūras.

Ko nozīmē prostatas pārbaudes rezultāti?

Saņemot PSA testa rezultātus, ārsts paskaidros, vai ir vajadzīgas turpmākas pārbaudes. PSA līmenis organismā var pieaugt arī citu iemeslu dēļ, kas nav saistīti ar prostatas vēzi, piemēram:

  • Ejakulācija.
  • Konkrēti medikamenti.
  • Palielināta prostata.

Ja PSA līmenis atrodas pieļaujamās robežās, ārsts var ieteikt atkārtot testu pēc aptuveni sešiem mēnešiem.

Ko nozīmē paaugstināts PSA līmenis?

Ja noteikts augsts PSA līmenis, ārsts, iespējams, ieteiks detalizētāku pārbaudi un konsultāciju pie urologa, lai precizētu cēloni un lemtu par nepieciešamajiem tālākajiem soļiem.

Cik ātri būs zināmi prostatas pārbaudes rezultāti?

Parasti PSA asins analīzes rezultāti ir pieejami vienas dienas laikā, savukārt digitālās taisnās zarnas izmeklēšanas atzinumu ārsts sniedz uzreiz pēc procedūras.

Parašykite komentarą

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *