Balanopostīts ir ap dzimumlocekļa galviņu un priekšādiņu esošās ādas iekaisums. Priekšādiņa ir ādas kroka, kas sedz dzimumlocekļa galviņu. Cits šīs ādas daļas nosaukums ir priekšāda. Lielākoties balanopostītu izraisa rauga sēnīšu infekcijas, bet līdztekus to var izraisīt arī baktērijas, vīrusi vai citas sēnītes.
Vai balanopostīts ir bīstams?
Balanopostīts lielākoties nerada bīstamību. Šī slimība bieži pāriet pati vai izzūd pēc atbilstošas ārstēšanas.
Vai balanopostīts tiek uzskatīts par seksuāli transmisīvu infekciju?
Balanopostīts nav seksuāli transmisīva slimība vai infekcija.
Kam biežāk novēro balanopostītu?
Balanopostīts parasti attīstās vīriešiem ar neapgraizītu dzimumlocekli. Apgraizīšana ir medicīniska procedūra, kad priekšādiņa tiek ķirurģiski noņemta. Ja apgraizīšana nav veikta, priekšādiņa paliek saglabāta. Mitra un silta vide zem priekšādas veicina rauga sēnīšu, baktēriju un citu sēņu attīstību.
Balanopostīta riska faktori
Balanopostīta attīstības risks palielinās šādos gadījumos:
- Lieto autiņbiksītes
- Nepietiekama intīmā higiēna
- Cukura diabēts
- Liekā ķermeņa masa
- Seksuāli transmisīvas infekcijas
- Alerģija pret lateksu vai noteiktām ķīmiskām vielām
- Fimoze jeb nespēja atvilkt priekšādiņu
Balanopostīta izplatība
Balanopostīts ir diezgan bieža slimība. To diagnosticē 12–20% zēnu un vīriešu, kuri nav apgraizīti. Bērniem visbiežāk saslimšana novērojama vecumā no 2 līdz 5 gadiem. Apmēram 35% pieaugušo ar cukura diabētu saskaras ar šo problēmu.
Kā balanopostīts ietekmē organismu?
Balanopostīts izraisa iekaisumu un diskomfortu. Urinēšana, orgasms vai ejakulācija var kļūt sāpīga vai neērta. Ja iekaisums atkārtojas, tas var liecināt par cukura diabētu. Palielinās arī risks saslimt ar dzimumlocekļa vēzi.
Balanopostīta simptomi
Balanopostīta pazīmēm var būt šādi raksturīgi simptomi:
- Sāpes un kairinājums priekšādiņas zonā un uz galviņas
- Paaugstināta jutība pret pieskārienu
- Pietūkums
- Niezes sajūta
- Mirdzoša vai gaišāka āda uz dzimumlocekļa
- Izdalījumi ar nepatīkamu aromātu zem priekšādas
- Sāpes urinējot vai ejakulējot
- Ādas krāsas izmaiņas (sārta, violetīga vai tumšāka), kas var izskatīties kā izsitumi
- Čūlas vai bojājumi uz dzimumlocekļa galviņas
Balanopostīta cēloņi
Balanopostītu var izraisīt dažādi faktori:
- Nepietiekama higiēna
- Baktēriju infekcijas, tostarp Streptococcus, Haemophilus parainfluenzae, Klebsiella un Staphylococcus epidermidis
- Sēnīšu infekcijas, pārsvarā Candida albicans
- Seksuāli transmisīvas infekcijas, piemēram, gonoreja
- Kašķis
- Psoriāze
- Ekzēma
- Dermatīts
- Alerģiskas reakcijas, piemēram, uz lateksa prezervatīviem, lubrikantiem, spermicīdiem, agresīviem ziepju līdzekļiem vai kortikosteroīdiem
Vai balanopostīts ir lipīgs?
Šī slimība nav uzskatāma par lipīgu.
Balanopostīta diagnostika
Balanopostītu nosaka veselības aprūpes speciālists. Ārsts iztaujā par simptomiem un veic dzimumlocekļa galviņas un priekšādiņas apskati.
Kādi izmeklējumi var būt nepieciešami?
Lielākā daļā gadījumu papildu izmeklējumus neveic, jo pietiek ar simptomu izvērtēšanu. Tomēr noteiktos apstākļos var būt nepieciešami testi, lai precizētu cēloni:
Ādas analīze
Šis izmeklējums palīdz noteikt baktēriju, vīrusu vai sēņu klātbūtni. Ārsts viegli paņem ādas uztriepi ar vates kociņu no priekšādiņas zonas un nosūta to laboratoriskai pārbaudei.
Izdalījumu uztriepe no urīnizvadkanāla
Palīdz atklāt baktērijas vai vīrusus. Tamponu ievieto apmēram 2 centimetrus urīnizvadkanālā un viegli pagriež. Ņemto materiālu pārbauda laboratorijā.
Urīna analīzes
Nosaka urīna vizuālās, ķīmiskās un mikroskopiskās īpašības. Tas palīdz konstatēt infekciju vai paaugstinātu cukura līmeni, kas norāda uz iespējamu diabētu. Urīnu ievāc speciālā traukā un laboratoriski analizē.
Asins analīzes
Var tikt noteikts glikozilētā hemoglobīna (A1c) līmenis, lai pārbaudītu prediabētu vai diabētu. Asins paraugu iegūst no vēnas vai pirksta galiņa. Ja izmanto īpašu ierīci, rezultāti zināmi dažu minūšu laikā.
Balanopostīta ārstēšanas iespējas
Balanopostīta terapija tiek izvēlēta atkarībā no konstatētā cēloņa.
Ārstēšanas metodes:
- Antibiotikas: Bakteriālas vai vīrusu izraisītas infekcijas, tai skaitā seksuāli transmisīva rakstura, ārstē ar ārsta izrakstītām antibiotikām. Visbiežāk lieto amoksicilīnu, klaritromicīnu vai eritromicīnu.
- Pretsēnīšu krēmi: Ja infekciju izraisījusi sēne, lieto pretsēnīšu līdzekļus, piemēram, klotrimazolu, ekonazolu, mikonazolu vai sulkonazolu. Zāles uzklāj priekšādiņas un dzimumlocekļa galviņas apvidū saskaņā ar ārsta norādījumiem.
- Antihistamīni: Ja cēlonis ir alerģiska reakcija, ārsts var ieteikt lietot pretalerģiskos medikamentus.
- Apgraizīšana: Chromiskas vai atkārtotas slimības gadījumā ārsts var ieteikt ķirurģiski noņemt priekšādiņu. Visbiežāk tā ir rekomendējama fimozes gadījumā.
- Diabēta kontrole: Ja ir konstatēts diabēts, ārstēšanā iekļauj cukura līmeņa kontroli, holesterīna un triglicerīdu pārvaldību, asinsspiediena regulēšanu, izstrādātu uztura plānu un fiziskās aktivitātes.
- Laba higiēna: Regulāra un rūpīga intīmās zonas, priekšādiņas un galviņas mazgāšana un žāvēšana.
Vai slimības laikā drīkst dzīvot dzimumdzīvi?
Balanopostīts pats par sevi nav seksuāli transmisīva slimība, bet to var izraisīt šādas infekcijas. Tāpēc līdz precīza cēloņa noskaidrošanai ieteicams no dzimumakta izvairīties. Dzimumdzīve var saasināt iekaisumu un pagarināt izārstēšanās laiku. Atturēšanās palīdz ātrāk uzlaboties veselībai. Balanopostīts var līdzināties seksuāli transmisīvām infekcijām, tāpēc svarīgi atklāti apspriest situāciju ar partneri. Ja nepieciešams, partnerim vēlams vērsties pie ārsta, pirms uzsākt dzimumattiecības. Ja tomēr tās notiek, pēc tam rūpīgi nomazgājiet un nosusiniet dzimumlocekli, neaizmirstot arī apakšā esošo priekšādiņu zonu.
Cik ilgi ilgst balanopostīts?
Ievērojot labi izstrādātu higiēnas režīmu un ārstniecību, simptomi pāriet apmēram nedēļas laikā.
Kā pasargāties no balanopostīta?
Visefektīvākais veids, kā samazināt saslimšanas iespēju, ir laba personīgā higiēna. Regulāri jāveic dzimumlocekļa, priekšādiņas un zem priekšādas esošās ādas mazgāšana ar maigu, neagresīvu ziepju līdzekli un ūdeni. Dzimumakta laikā lietojiet prezervatīvus, lai pasargātu sevi no infekcijām, kas var veicināt balanopostīta attīstību.
Kas jāņem vērā, kad slimība ir diagnosticēta?
Lielākajai daļai pacientu ar šo slimību prognoze ir laba, simptomi mazinās arī bez specifiskas ārstēšanas. Tomēr, ja nav atbilstošas higiēnas, saslimšana var atkārtoties. Ja bieži atkārtojas, ārsts var ieteikt apgraizīšanu.
Ikdienas aprūpe
Kā palīdzēt sev ikdienā?
Šādi ieteikumi palīdz mazināt iekaisumu, kairinājumu un nekomfortablitāti:
- Ikdienas mazgāšana: Regulāri mazgājiet dzimumlocekli, sevišķi zem priekšādas. Bērniem jāattīsta laba higiēnas prasme jau no mazotnes.
- Izvairieties no kairinošiem mazgāšanas līdzekļiem un losjoniem: Izvēlieties bez smaržvielām, krāsvielām un spirta produktus. Meklējiet apzīmējumus “piemērots jutīgai ādai”, “hipoalerģisks” vai “bez smaržas”.
- Nenēsājiet ciešas apakšbikses vai bikses: Ciešs apģērbs saglabā siltumu un mitrumu cirkšņa zonā, veicinot sēņu vairošanos.
- Lietojiet saudzīgus veļas mazgāšanas līdzekļus: Īpaši apakšveļas mazgāšanai izvēlieties maigus mazgājamus līdzekļus un izmantojiet papildus skalošanas ciklu, lai izvairītos no līdzekļu atliekām apģērbā.
- Uzturiet sausumu: Pēc tualetes lietošanas uzmanīgi nosusiniet priekšādiņu un galviņu, kā arī zem priekšādas esošo zonu.
Kad nepieciešama ārsta konsultācija?
Jāvēršas pie ārsta, ja parādās balanopostīta simptomi. Ārsts var nozīmēt izmeklējumus, medikamentus vai sniegt papildu ieteikumus higiēnai. Konsultācija ir arī nepieciešama, ja:
- Balanopostīts bieži atkārtojas
- Slimība neizzūd pēc ārstēšanas
Jautājumi, ko uzdot ārstam
- Kā tika noteikta šī diagnoze?
- Kādi ir iespējamie slimības cēloņi?
- Ja tas nav balanopostīts, kāda vēl slimība varētu būt?
- Kādus izmeklējumus jāveic, lai precizētu diagnozi?
- Vai dzimumdzīve ir droša šai laikā?
- Kā vislabāk rūpēties par dzimumlocekli un intīmo zonu?
- Kādi ārstniecības līdzekļi būtu piemēroti šai situācijai?
- Vai nepieciešama konsultācija pie dermatologa, urologa, pediatra vai cita speciālista?
Papildu bieži uzdotie jautājumi
Kāda ir atšķirība starp balanītu un balanopostītu?
Balanīts ir tikai dzimumlocekļa galviņas iekaisums, savukārt balanopostīts skar gan galviņu, gan priekšādiņu.
Kā atšķiras postīts un balanopostīts?
Postīts ir priekšādiņas iekaisums, bet balanopostīts ir gan priekšādiņas, gan dzimumlocekļa galviņas iekaisums.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.