Daudzi miljoni cilvēku dažādos dzīves posmos izjūt skumjas vai piedzīvo depresiju. Lai gan skumjas ir neatņemama daļa no depresijas, abas šīs pieredzes nav vienas un tās pašas. Spēja atšķirt skumju un depresijas pazīmes palīdz laikus saprast, kad nepieciešama profesionāla palīdzība. Šajā rakstā apskatīts, kā atšķirt šos stāvokļus un kādas ir depresijas ārstēšanas iespējas.
Depresijas un skumju atšķirības
Skumjas
Skumjas ir dabiska cilvēka emocionāla reakcija, ko agri vai vēlu piedzīvo ikviens. Tās var izraisīt dažādi dzīves notikumi, piemēram:
- tuvinieka zaudējums,
- darba vai ienākumu zudums,
- šķiršanās,
- finansiālas grūtības,
- problēmas ģimenē,
- neizturēts eksāmens,
- nesaņemts darba piedāvājums,
- citi vilšanos izraisoši notikumi.
Cilvēks, kurš izjūt skumjas, bieži spēj gūt atvieglojumu asarās vai atklātās sarunās ar apkārtējiem. Vairumā gadījumu skumjas saistītas ar konkrētu notikumu un parasti ar laiku izzūd. Ja tās nepāriet vai traucē ierastai dzīvei, iespējams, nepieciešams pārbaudīt, vai nav attīstījusies depresija.
Depresija
Depresija ir garastāvokļa traucējums, kas ievērojami ietekmē daudzas ikdienas dzīves jomas. Tā var parādīties sievietēm un vīriešiem jebkurā vecumā, izmainot uzvedību un skatījumu uz dzīvi. 2021. gadā aptuveni 21 miljons pieaugušo Eiropā jeb 8,3% visu pieaugušo piedzīvoja vismaz vienu nopietnu depresijas epizodi gada laikā.
- ilgstošas skumjas,
- vainas apziņa, nepietiekamības vai bezcerības izjūta,
- aizkaitināmība vai vilšanās sajūta,
- miega traucējumi un grūtības koncentrēties,
- izmaiņas apetītē vai svarā,
- pazemināta enerģija,
- intereses zudums par ierastām nodarbēm.
Smagākos gadījumos cilvēkam var rasties domas par pašnāvību vai mēģinājumi to izdarīt. Var notikt atsvešināšanās no ģimenes un draugiem, kā arī nespēja apmeklēt darbu vai skolu. Ja šī stāvokļa pazīmes saglabājas ilgāk nekā divas nedēļas, ārsts var noteikt lielo depresijas epizodi. Šis depresijas veids mēdz būt izteiktāks un ilgstošāks salīdzinājumā ar citām formām. Lai noteiktu lielo depresijas epizodi, simptomiem jābūt saistītiem tikai ar depresiju un tos nevar izskaidrot ar citām veselības problēmām, piemēram, vielu lietošanu vai citiem medicīniskiem traucējumiem. Atšķirībā no skumjām, depresija būtiski apgrūtina ikdienas darbību veikšanu. Skumjas ir tikai viens no depresijas simptomiem.
Zobārste un smaida estētikas eksperte, kura jau vairāk nekā desmit gadus palīdz cilvēkiem rūpēties par zobu veselību un estētiku. Simona specializējas profilaktiskajā zobārstniecībā, zobu ārstēšanā un smaida atjaunošanas risinājumos, kā arī aktīvi izglīto sabiedrību par mutes veselības nozīmi.
Simona Riekstiņa ir absolvējusi zobārstniecības studijas Viļņas Universitātē, kur tika apbalvota par izcilību akadēmiskajā darbā. Vēlāk viņa turpināja profesionālo izaugsmi starptautiskos kursos, padziļināti apgūstot estētisko zobārstniecību un mūsdienīgas zobu ārstēšanas tehnoloģijas.