Krūšu galiņu sāpīgums vai jutīgums var rasties dažādu iemeslu dēļ. Papildu sāpēm vai jutīgumam reizēm novērojams arī nieze, apsārtums vai izmaiņas ādas faktūrā ap krūšu galiņiem. Visbiežāk sāpīgumu izraisa hormonālas izmaiņas, piemēram, grūtniecība vai menstruācijas, kā arī alerģijas vai apģērba berze. Retos gadījumos tā var būt nopietnas saslimšanas, piemēram, krūts vēža, pazīme. Gadījumos, kad sāpes pavada izdalījumi vai veidojumi, ieteicams nekavējoties vērsties pie ārsta.
Biežākie krūšu galiņu sāpīguma iemesli
Menstruācijas un citas hormonālas pārmaiņas
Menstruāciju cikla laikā hormonālās svārstības nereti izraisa krūšu un krūšu galiņu jutīgumu. Visbiežāk diskomforts rodas pirms menstruāciju sākuma, kad palielinās estrogēna un progesterona līmenis, kas veicina krūšu audu pietūkumu. Arī citas hormonālās izmaiņas, tostarp menopauze, pubertāte vai hormonālā kontracepcija, var izraisīt krūšu galiņu jutīgumu.
Grūtniecība
Grūtniecības laikā hormonu līmenis būtiski paaugstinās, izraisot krūšu un to galiņu kļūšanu jūtīgākiem, lielākiem un tumšākiem. Krūšu galiņu sāpīgums nereti ir viens no pirmajiem grūtniecības simptomiem.
Zīdīšana vai piena atsūkšana
Sāpes krūšu galiņos zīdīšanas laikā visbiežāk rodas no nepareizas bērna piesūkšanās. Ja mazulis satver tikai pašu krūts galiņu, nevis visu areolu, rodas izteiktāks diskomforts. Ja sāpes nepāriet pēc vairāku nedēļu laikā, ieteicams konsultēties ar ārstu vai zīdīšanas speciālistu. Arī nepiemērota izmēra piena pumpja vairogs var izraisīt sāpes, ko pastiprina pārāk spēcīga sūkšana.
Apģērba radītā berze
Apmeklējot sporta aktivitātes vai ilgstoši valkājot nepiemērotu krūšturi vai apģērbu, krūšu galiņi var tikt kairināti, kas visbiežāk izpaužas kā sausums, apsārtums vai plaisāšana. Šādas situācijas īpaši bieži novērojamas sportistu un skrējēju vidū. Profilaksei ieteicams izmantot īpašus aizsargpārklājumus vai vazelīna saturošus līdzekļus.
Traumas
Bojājumi, kas radušies dzimumakta laikā vai krūšu galiņu pīrsinga dēļ, var radīt sāpes un kairinājumu. Ja ir pīrsings, būtiski laikus pamanīt infekcijas pazīmes: pietūkumu vai strutainus izdalījumus.
Infekcijas
Krūšu galiņu gļotādas plaisas veicina infekciju attīstību. Visbiežāk sastopamās infekcijas:
- Mastīts – sāpīgs krūšu iekaisums, kas bieži rodas zīdīšanas periodā un kam raksturīgs paaugstināts drudzis, apsārtums vai sacietējušas krūts vietas.
- Pienskābe – raugveida infekcija, kas izpaužas ar sāpēm, tirpšanu vai dedzināšanu krūšu galiņos, bērnam mutē var novērot baltus plankumus.
- Folikulīts – matu folikulu iekaisums krūšu galiņu apvidū, kas rada sāpīgumu.
Alerģiskas reakcijas un ādas izsitumi
Krūšu galiņu sāpes vai nieze var būt reakcija uz dažādiem alergēniem, piemēram, mazgāšanas līdzekļiem, ziepēm, smaržām vai losjoniem. Ja simptomus pavada pūslīši, plēkšņošanās vai apsārtums, iespējams, tā ir dermatīta izpausme.
Saslimšanas vai audzēji
Retos gadījumos krūšu galiņu sāpīgums var signalizēt par tādām slimībām kā Pageta slimība vai krūts vēzis. Šīm saslimšanām raksturīgi simptomi:
- Asas sāpes vai nieze
- Izdalījumi no krūts galiņa
- Veidojumi krūts audos
- Krūts galiņa formas pārmaiņas, piemēram, ievilkums
Papildu jautājumi par krūšu galiņu sāpēm
Vai ovulācija var izraisīt krūšu galiņu sāpes?
Hormonālo pārmaiņu dēļ ovulācijas laikā iespējams paaugstināts jutīgums krūšu galiņos, tomēr biežāk tas parādās dažas dienas pirms menstruāciju sākuma.
Kāpēc rodas krūšu galiņu jutīgums, ja neesmu stāvoklī?
Jutīgums, kas nav saistīts ar grūtniecību, var būt saistīts ar menstruācijām, hormonālās kontracepcijas lietošanu, traumu vai infekciju. Ja sāpēm pievienojas veidojumi vai izdalījumi un tās nepāriet ilgstoši, jākonsultējas ar ārstu.
Diagnostika un ārstēšana
Kā tiek noteikts krūšu galiņu sāpju iemesls?
Ja sāpes ilgstoši nepāriet, ārsts parasti iztaujā par simptomu sākumu, saistību ar menstruācijām, apģērbu vai traumām. Ja iemesls paliek neskaidrs, var tikt rekomendēta mamogrāfija vai ultrasonogrāfija.
Kā ārstē krūšu galiņu sāpes?
Ārstēšana atkarīga no sāpju cēloņa:
- Hormonālu izmaiņu gadījumā var palīdzēt bezrecepšu pretsāpju līdzekļi (piemēram, ibuprofēns). Parasti sāpes pāriet 1–2 dienu laikā.
- Ja sāpes izraisa berze, ieteicams mainīt apģērbu, izmantot ziedes vai aizsargpārsējus.
- Zīdīšanas laikā palīdzību var sniegt zīdīšanas konsultanti, kas iemācīs pareizu bērna piesūkšanos vai piemeklēs atbilstošu piena pumpja izmēru.
- Infekciju gadījumā lieto antibiotikas vai pretsēnīšu medikamentus.
- Alerģisku reakciju gadījumā lieto pretiekaisuma ziedes vai antihistamīna līdzekļus.
Ja sāpes izraisa slimības vai onkoloģiska saslimšana, ārstēšanas plānā var tikt iekļauta ķīmijterapija, staru terapija vai ķirurģiska iejaukšanās.

Sveikatos ir gyvenimo būdo ekspertė, specializuojanti įvairiose srityse nuo mitybos ir sporto iki psichologijos ir odontologijos. Ji dalijasi straipsniais apie sveiką maistą, sporto programas, ligų prevenciją bei gydymo būdus. Karolina taip pat analizuoja psichologinius aspektus, tokius kaip streso valdymas ar emocinė gerovė, bei pateikia mokslu grįstus patarimus. Jos tikslas – padėti skaitytojams gyventi sveikiau, laimingiau ir sąmoningiau.