Sāpes vēdera kreisajā pusē var parādīties ar dažādu stiprumu un raksturu. Pastāv dažādi iemesli, kāpēc sāpes rodas augšējā, apakšējā, labajā vai kreisajā vēdera daļā – no nelieliem līdz nopietniem. Kreisajā vēdera pusē sāpes var būt asas, lokalizētas vai arī periodiskas. Šādas sāpes nereti izstaro arī uz muguru vai pleca zonu.
Simptomi, kas var būt saistīti ar sāpēm vēdera kreisajā pusē
Kreisās vēdera puses sāpes var būt rezultāts gan šai zonā esošo iekšējo orgānu, gan vēdera priekšējās sienas, muskuļu vai ādas bojājumiem. Šis jēdziens apvieno dažādus sāpju raksturus un intensitāti. Tās var izpausties kā:
- Vieglas vai stipras
- Degošas vai kņudinošas
- Asas vai blāvas
- Pastāvīgas vai parādīties periodiski
- Spazmiskas vai kolikveida
- Lokalizētas – ar sāpēm noteiktā punktā – vai izplūdušas pa plašāku apvidu
Biežākie sāpju cēloņi vēdera kreisajā pusē
Kreisās vēdera puses sāpes bieži izraisa dažādi faktori, piemēram, saslimšanas, infekcijas, traumas vai vienkārši gremošanas traucējumi. Atkarībā no sāpju veida, intensitātes un atrašanās vietas ārsts var sniegt pirmreizēju novērtējumu par to izcelsmi. Dažos gadījumos viegli iemesli izraisa spēcīgus simptomus, savukārt nopietnas saslimšanas var izpausties ar minimālām sāpēm. Ir svarīgi apzināties galvenos sāpju iemeslus šajā zonā. Daži no nekaitīgiem iemesliem ir:
- Gremošanas traucējumi: Sāpes kreisajā pusē bieži saistītas ar gremošanas sistēmas darbības traucējumiem, pārlieku gāzu uzkrāšanos, aizcietējumiem vai caureju, saindēšanos ar pārtiku vai pārtikas nepanesību un alerģiju.
- Infekcijas un iekaisumi: Ja saasinās tādi orgāni kā kuņģis, aizkuņģa dziedzeris, liesa, nieres vai zarnas, iespējams kairinājums un sāpes. Izplatītas saslimšanas ir arī vīrusu gastroenterīts jeb tā sauktais “kuņģa gripa”, čūlas, hroniskas dedzināšanas sajūta kuņģī.
Vēdera kreisās puses sāpju iemesli var atšķirties arī atkarībā no dzimuma. Dažas urīnceļu infekcijas izpaužas tikai vīriešiem vai tikai sievietēm. Tāpat sievietēm sāpes kreisajā vēdera pusē mēdz rasties arī menstruāciju dēļ. Par šiem cēloņiem iespējams uzzināt plašāk.
Raksturīgākie vēdera kreisās puses sāpju cēloņi sievietēm
Sievietēm sāpes vēdera kreisajā pusē bieži rodas mēnešreižu laikā sakarā ar spazmām vai ovulācijas procesu. Arī apaugļota olšūnas ieligzdošanās var izraisīt stipras sāpes vēdera apakšdaļā. Endometrioze un olnīcu cistas ir bieži sastopamas, bet būtiskas saslimšanas, kas veicina simptomu rašanos šajā zonā.
Sāpju cēloņi vēdera kreisajā pusē vīriešiem
Vīriešiem sāpes kreisajā vēdera pusē bieži izraisa trūce. Taisnās zarnas trūce var būt arī sievietēm, tomēr tā ir biežāk sastopama vīriešu populācijā. Turklāt vīriešiem rodas gadījumi ar sēklinieku sagriešanos, kas prasa steidzamu medicīnisko palīdzību.
Kā ārstēt sāpes vēdera kreisajā pusē
Katrai sāpju grupai nepieciešama individuāla ārstēšana. Nereti palīdz medikamenti, kas atvieglo gremošanas sistēmas traucējumus un ar tiem saistītos simptomus. Infekcijas un arī menstruāciju izraisītos simptomus var novērst ar zālēm. Dažos gadījumos, piemēram, čūlu vai nierakmeņu gadījumā, ja ordinētā ārstēšana nav iedarbīga, situāciju labo ķirurģiska iejaukšanās. Konsultācija ar ārstu nepieciešama visos gadījumos, ja sāpes vēdera kreisajā pusē ir stipras vai ilgstošas, lai precīzi noteiktu cēloni un saņemtu atbilstošu aprūpi.
Kad jāvēršas pie ārsta
Ja sāpes spontāni nepāriet neskatoties uz mēģinājumiem tās mazināt ar brīvi pieejamiem līdzekļiem, jāaizdomājas par speciālista apmeklējumu. Svarīgi nekavējoties konsultēties ar ārstu, ja sāpes radušās pēc traumas vēdera kreisajā pusē vai ir grūtniecība, kā arī, ja līdztekus sāpēm parādās viens vai vairāki no zemāk minētajiem simptomiem:
- Paaugstināta ķermeņa temperatūra
- Vēdera uzpūšanās, sāpīgums vai jūtība uz tausti
- Ādas vai gļotādu dzelte
- Auksta āda
- Spēcīga svīšana
- Sāpes ilgst vairāk nekā divas dienas
- Nelabums un/vai vemšana
- Sāpes citās ķermeņa vietās
- Asiņu piejaukums izkārnījumos vai urīnā
- Apgrūtināta elpošana vai paātrināta sirdsdarbība
Ārsts un medicīnas izglītotājs, kurš specializējas slimību diagnostikā un simptomu analīzē. Ar vairāk nekā 10 gadu klīnisko pieredzi Dr. Kalnsons palīdz cilvēkiem atpazīt iespējamos veselības traucējumus agrīnās stadijās un veicina savlaicīgu medicīniskās palīdzības meklēšanu.
Dr. Emīls Kalnsons ir absolvējis Rīgas Stradiņa universitāti, vēlāk padziļināti studējis iekšķīgo slimību diagnostiku Vācijā, Freiburgas Universitātes klīnikā. Strādājot kā ģimenes ārsts reģionālajās klīnikās Latvijā, viņš skaidri saskatīja, cik bieži pacienti ignorē vai nepareizi interpretē ķermeņa sūtītos signālus. Šī pieredze mudināja viņu aktīvi iesaistīties veselības izglītībā, rakstīt izglītojošus rakstus un vadīt seminārus.